150 תלמידי ישיבות הסדר נגד הרב מלמד

"התמונה האמיתית היא שרוב התלמידים רואים בצה"ל נדבך קריטי וקיומי לישראל" - כך אומרים עשרות בוגרי ישיבות הסדר שיצאו בצעד נדיר נגד הרב מלמד ועמדתו לסרבנות בצה"ל. "חרף הכאב והצער – לא נתנו יד למרד בצבא". שר הביטחון דחה את הצעת ראשי ישיבות ההסדר, שביקשו לשכנעו לחזור בו מההחלטה לבטל ההסדר עם ישיבת הר ברכה

בצעד חריג במיוחד החליטו כ-150 תלמידי ישיבות הסדר להביע עמדה פומבית נגד הרב מלמד שמעודד סרבנות בצה"ל. "התמונה האמיתית היא שרוב התלמידים רואים בצה"ל נדבך קריטי וקיומי לישראל", כתבו התלמידים במכתב ששלחו לשר הביטחון אהוד ברק. "חרף הכאב והצער - לא נתנו יד למרד בצבא".

בוגרי ישיבות ההסדר מגנים כל הבעה של סרבנות בצה"ל וקוראים להידברות ולהרגעת ולהרגעת הרוחות "אנו מתנגדים להפגנות פוליטיות ולהנפת שלטים בתוך צה"ל", הדגישו. בוגרי ישיבות ההסדר חתמו על עצומה הקוראת לרב מלמד לאמץ את עמדת הצבא ולהתנגד לסרבנות.

שר הביטחון אהוד ברק דחה אמש את הצעת ראשי ישיבות ההסדר, שביקשו לשכנעו לחזור בו מההחלטה לבטל את ההסדר עם ישיבת הר ברכה, בראשותו של הרב אליעזר מלמד.

אתמול הגיע נציג ישיבות ההסדר הרב חיים דרוקמן למשרד הביטחון, והציג לברק את הסכמתו של הרב מלמד לחתום על מכתב של כל ראשי הישיבות המגנה את תופעת הסרבנות. לטענת הרבנים, ברק דחה את ההצעה על הסף. כמו כן קראו הרבנים לשר הביטחון שלא לנקוט בצעדים קיצוניים.

הטור האישי של הרב מלמד

אתר האינטרנט של ערוץ 7 מפרסם הבוקר טור של הרב מלמד בו הוא מגיב על האירועים האחרונים. "טוענים נגדנו כי לחייל צריך להיות מפקד, וזה לא הרב. שר הביטחון מאשים שאנחנו מערערים את יסודות הדמוקרטיה הישראלית, מסיתים לסרבנות, פוגעים ברוח צה"ל, ואין לדברים אלו מקום במדינה מתוקנת", כתב הרב.

"יש בחברה הישראלית ויכוחים עמוקים, אבל עתה מדובר על עלילה, עלינו ועל תורתנו הקדושה, שדבריה טובים ונכונים. מסיתים את הציבור לחשוב כי הרבנים מסכנים את קיומו של הצבא, כדי לעורר שנאה ומדנים כלפי הרבנים ועמדותיהם.

"שכן איזה אדם לא יחשוש מפני אלה המסכנים את קיומו של הצבא שצריך להגן על כולנו. אולם האמת היא שאין שום התנגשות בין המפקד לרב בענייני ביטחון, משום שההלכה מחייבת לשמוע למפקד, כך באימונים וכך בקרב. וכשם שאין ויכוח בין ההלכה לרופא, משום שפיקוח נפש דוחה אפילו שבת.

לדברי הרב מלמד הוויכוחים עם שר הביטחון הם על עניינים שאינם קשורים כלל לפעילות בטחונית, אלא "נוגעים להפעלת חיילים כנגד בני עמם. או כאשר מפקד לא נותן לחיילים להתפלל או ללבוש ציצית, בלי שום קשר לעניין בטחוני או מבצעי. לשם כך נקבעו פקודות מטכ"ל רבות, כדי למנוע מצב שבו יונחתו פקודות שרירותיות שמנוגדות להלכה היהודית, שהיא המצפון הקולקטיבי שלנו".