צל"שים לגיבורי "עופרת יצוקה"

"בזכות החיילים שלחמו בעופרת יצוקה" - המשפט הזה נאמר בשנה האחרונה רק לעיתים נדירות. שמונה צל"שים חולקו הערב על הלחימה בעזה. את הסיפורים המדהימים של שמונת הגיבורים, שמעו חלק מההורים שלהם היום, בפעם הראשונה מאז סיום המבצע

הסיפורים האלו נשמרו בסוד. אפילו ההורים לא ממש ידעו מה עשו הילדים שלהם. עד היום - עם חלוקת שמונה צל"שים לקציני וחיילי צה"ל שגילו אומץ לב יוצא דופן במבצע "עופרת יצוקה", בחנוכה לפני שנה.

סרן מוטי הוזנק במהלך מבצע עופרת יצוקה למחנה הפליטים שאטי. מטען רב עוצמה פגע בכוח של צה"ל ובין הפצועים היה גם אהרון קרוב, שהתחתן יום לפני כן. "הפצוע השני מאחורי אמר לי 'הוא התחתן, אתה חייב להציל אותו'. שרנו ביחד את 'שיר המעלות'. תמיד ששואלים אותי אני אומר שזה מה שהציל אותי בזמנו", סיפר סרן מוטי.

סגן נדב, קצין מגבעתי, קיבל צל"ש וגם הוא לא סיפר להורים על שיצא בלי מיגון מהרכב המשוריין, כדי להרוג מחבל בשכונה הצפופה. בכל זאת, מדובר בחיילים שעשו את הדברים המסוכנים ביותר במקום המסוכן ביותר ובזמן המסוכן ביותר.

ביניהם היה גם סגן אפרים שבמהלך לחימה בעיירה סג'עייה, איבד את המפקד שלו, סרן עומר רובינוביץ'. הוא נתקל במחבל מטווח אפס, המחבל ארב לו בפינה והרג אותו במקום. "כששמעתי את היריות רצתי במדרגות, יריתי במחבל והוא ברח פנימה", מספר סגן אפרים.

המרדף אחרי המחבל בתוך הבית נמשך כמה דקות, לבסוף הצליח לאגף אותו והרג אותו. רק בסוף הקרב התפנה לחשוב שבבית מחכה לו אשתו, בחודש השמיני להריונה.

בסוף הטקס הם יחזרו כולם ליחידותיהם להמשיך להתאמן, משם לחופשה קצרה בבית, שם יוכלו לספר את הסיפור המלא למשפחות.

הפרמדיק שהציל את אהרון קרוב מקבל צל"ש - ומדבר