כך איתר צה"ל את הניצולים בלב ים

במשך שעות ארוכות, במזג אוויר סוער וקשה, חיפשו אתמול טייסי חיל האוויר וחיל הים את אנשי צוות הספינה שטבעה בלב ים. בתיעוד שלפניכם, המצולם ממסוק העטלף, נראה היטב רגע הזיהוי של אחד הניצולים. לאחר מכן טייס מסוק העטלף מכווין את מסוק היסעור לחילוץ הניצולים. צפו בתיעוד הדרמה ובשיחה בין הטייסים במערכת הקשר

בקור מקפיא, בים סוער ובתנאים קשים, ממשיכים אנשי החילוץ של חיל האוויר וחיל הים לנסות ולאתר ניצולים נוספים מהספינה "סאלה 2", שטבעה מול חופי לבנון בסוף השבוע האחרון. עכשיו מתפרסמות גם התמונות מרגעי הדרמה בלב ים.

בקטעי הווידאו שהתיר דובר צה"ל לשדר, ניתן לראות את מאמצי הטייסים למצוא את אנשי הצוות האוקראינים שהיו על הסיפון ונפלו לתוך המים. בשיחת הקשר אף נשמע טייס המסוק הימי "העטלף" ברגע שהוא מצליח לזהות את אחד הימאים בין הגלים ומכוון את טייס מסוק היסעור, שעתיד לחלץ את הניצולים מהמים, לעבר הנקודה. כך זה נשמע בקשר:

טייס העטלף: רינגו, אנחנו מנמיכים פסיק 5
טייס היסעור: אלסקה, אתם רואים אותנו?
טייס העטלף: חיובי... פירוט דרומית לנקודת ה...
טייס היסעור: הנה הוא, אני רואה אותו
טייס העטלף: אני ראיתי את הנצנץ, אני ראיתי את הנצנץ, תשב עליי
טייס היסעור: תנמיך 500 רגל, אני רואה אותו
טייס העטלף: קיבלתי, פונה אלייך
טייס היסעור: איזה כיוון אתה טס? ובאיזה גובה?
טייס העטלף: 500 רגל, 500 רגל, 265, שמתי "סמן"
טייס היסעור: תהיה מוכן ל"סמן" שלי, יש נצנץ בנקודה
טייס העטלף: תחזור אחריי, חוץ מוכן ל"סמן", תחזור אח...
טייס היסעור: הנה הוא, רגע, תעבור על פניו

הטייס שהשתתף במבצע: חילוץ קשה במיוחד

לדברי סרן יובל, טייס אחד המסוקים שהשתתפו בחילוץ, זו הייתה פעולה קשה הרבה יותר ממה שעברו הוא וחבריו באימונים. "זה בעיקר בגלל תנאי מזג האוויר והסביבה", הסביר סרן יובל בשיחה עם חדשות 2. "הגלים הגבוהים, העננות הערבה והעובדה שלא היה ירח בשמיים".

"משעות הבוקר שומר חיל האוויר על רצף טיסה מעל איזור השברים של הספינה בלב ים. למשימה הוזנקו מסוקי עטלף ויסעור במטרה למצוא את הניצולים, שנראו כמו "נצנוצים" בים", סיפר גורם בכיר בחיל האוויר. "במשימה השתתפו גם כוחות נוספים של מסוקים בריטיים ומסוק מקפריסין במאמצי החילוץ. תנאי הטיסה קשים ביותר, הראות מעורפלת והים סוער".

"החגורות הצילו אותנו"

היום שוחררו מבית החולים רמב"ם בחיפה חמישה מתוך 12 הימאים ומחר הם צפויים לשוב למולדתם. "היינו במים הקפואים כמעט 24 שעות", סיפרו בהתרגשו לחדשות 2. "מצב הספינה היה בסדר ולא היו תקלות מיוחדות, אבל היו גלים גבוהים מאוד והמים נכנסו פנימה. הבנו שאין לנו ברירה, שמנו חגורות הצלה וקצנו למים, החגורות זה מה שהציל אותנו".

לדברי המלחים, למרות הים הסוער והקור הקשה הם לא איבדו תקווה. "כשראינו את המסוקים שמחנו מאוד והבנו שמחפשים אותנו זמן רב", ציין אחד מהם. "אנחנו רוצים להגיד תודה רבה ללוחמים ולכל מי שבא להציל אותנו".

סיקור מיוחד - דרמה בלב ים

ניצולי הספינה: קפצנו למים הקפואים

חיל האוויר חילץ 5 ימאים בחיים

ספינת סוחר טבעה בחופי הים התיכון