ניצולי הספינה מדברים: "קפצנו למים הקפואים"

יומיים לאחר הטביעה מול חופי ישראל, משחזרים היום המלחים האוקראינים את רגעי האימה בלב ים: "קפצנו למים הקפואים, הבנו שאין ברירה". הם צפויים להשתחרר מבית החולים בהמשך היום, ועד אז הם רק מודים לכל מי שאפשר

48 ושעות לאחר שספינתם טבעה כ-80 קילומטרים מחופי ישראל, מדברים היום חמשת הניצולים שחולצו על ידי חיל הים וחיל האוויר הישראלי. הם צפויים להשתחרר היום מבית החולים, ולפני כן הודו לכל מי שרק יכלו - ושיחזרו את רגעי האימה שעברו עליהם. "היינו במים הקפואים כמעט 24 שעות", סיפרו לחדשות 2. "מצב הספינה היה בסדר ולא היו תקלות מיוחדות, אבל היו גלים גבוהים מאוד והמים נכנסו פנימה. הבנו שאין לנו ברירה, שמנו חגורות הצלה וקצנו למים, החגורות זה מה שהציל אותנו".

לדברי המלחים האוקראיינים, למרות הים הסוער והקור הקשה הם לא איבדו תקווה. "אנחנו בטוחים שימצאו את החברים שלנו בחיים למרות שעבר הרבה זמן". מדובר במלחים לא ותיקים, ולחלקם הייתה זו הפעם הראשונה בה יצאו להפלגה. הם מסתובבים בבית החולים רמב"ם, לוחצים ידיים ומודים לכל מי שרק אפשר. מצבם הפיזי טוב, אבל עיניהם עדיין אדומות מהקור והמאמץ הרב שהשקיעו במים כדי לשרוד. הקונסול האוקראיני מנסה לסדר להם מקום לינה בבית מלון בחיפה.

"מצבם של המלחים טוב, והם כבר שוחררו מחדר המיון", אמר היום ד"ר ערן טלאור מבית החולים רמב"ם בחיפה. "הם ישוחררו בקרוב מבית החולים".

החיפושים אחר ניצולים נוספים נמשכים

הבוקר התחדשו החיפושים אחר ניצולים נוספים מהספינה, כשמסוק של חיל האוויר הצטרף למאמצי החילוץ. אמש הצליחו כוחות צה"ל לחלץ חמישה מאנשי הצוות הנעדרים שנמצאו בלב ים על-ידי מסוק של חיל האוויר והם הועברו לטיפול בבית החולים רמב"ם בחיפה.

גורם בכיר בחיל האוויר סיפר על החיפושים: "משעות הבוקר ועד עכשיו חיל האוויר שומר על רצף טיסה מעל איזור השברים של הספינה בלב ים. למשימה הוזנקו מסוקי עטלף ויסעור במטרה למצוא את הניצולים, שנראו כמו "נצנוצים" בים. במשימה השתתפו גם כוחות נוספים של מסוקים בריטיים ומסוק מקפריסין במאמצי החילוץ. תנאי הטיסה קשים ביותר, הראות מעורפלת והים סוער".

"במזג אוויר כזה נסחפים מהר מאוד"

"במזג אוויר כזה, גם גופים וגם אנשים נסחפים מהר מאוד", הסביר בני רוזנסקי, מנהל המרכז לחיפוש והצלה של רשות הספנות. "צריך להפעיל את מיטב הידע במטאורולוגיה על מנת לדעת איפה לחפש".

מצבה הטכני של הספינה הוגדר "ירוד", והיא עברה מספר רב של תיקונים לפני שיצאה מנמל חיפה בחודש שעבר. רק לפני חודשיים היא נמכרה ע"י חברת "כספי קווי מטען" לבעלות ישראלית אחרת, אך כשטבעה - הניפה הספינה את דגל טוגו.

"לצערנו, האנייה רשומה בטוגו, ולכן היא מחוייבת רק לדרישות אותה מדינה", אומר אבי לוי, יושב ראש איגוד קציני הים, "אלה מדינות שבמונחי ספנות לא מעניין אותן כלום - אין שום דרישות בטיחות. ידענו שמצבה לא טוב". בעבר היתה הספינה מקורקעת בנמל חיפה במשך קרוב לשנה בהוראת בית משפט בשל חובות, ורק בחודש שעבר אושר לה להמשיך להפליג.  

6 מלחים אוקראינים עדיין נעדרים

ספינת הסוחר "salla 2" טבעה שלשום מול חופי חיפה, מחוץ למים הטריטוריאלים של ישראל במרחק של כ-80 קילומטרים מהחוף. הספינה שטבעה נשאה את דגל טוגו, אולם הבעלות עליה הייתה בבעלות ישראלית. לא היו ישראלים על הסיפון.

סמוך לשעה 02:00 התקבלו בישראל אותות מצוקה מהספינה שעשתה את דרכה מיוון לנמל חיפה. למקום יצאו ספינות חיל הים וספינות של נאט"ו המשייטות באזור. ספינת נאט"ו חילצה את אחד מאנשי הצוות באישון ליל, 5 נוספים חולצו כאמור על ידי צה"ל - אולם 6 אנשי צוות נוספים עדיין נעדרים וקיים חשש כבד לחייהם.