עימותים ביו"ש על רקע צווי ההקפאה; ראש מועצה נעצר

גם היום נמשכות התקריות האלימות בעקבות ניסיון פקחי המנהל האזרחי לחלק צווי ההקפאה ביהודה ושומרון. בקריית אריה מנעו תושבים כניסת פקחים ליישוב ויו"ר המועצה נעצר. גם באלון מורה חסמו תושבים את הפקחים בכניסה ליישוב. דובר אלון מורה: "איש לא מאמין לנתניהו"

העימותים האלימים על רקע הקפאת הבנייה בשטחים נמשכים גם היום: תושבי בית אריה מחו הבוקר על צווי ההקפאה ומנעו כניסת פקחים של המנהל האזרחי לישוב. ראש המועצה אבי נעים נעצר בחשד שהפריע לשוטר בעת מילוי תפקידו, לאחר שחסם את הכניסה ליישוב.

גם באלון מורה התפתח עימות בין תושבי הישוב לשוטרי יס"מ והפקחים בעקבות ניסיון הפקחים לחלק את צווי הקפאת הבנייה. הפקחים לא הורשו להיכנס ליישוב, נחסמו בכניסה ולא התאפשרה בדיקה של הפסקת הבנייה כמתבקש מהחלטת הממשלה.

"50 או 60 שוטרים הפעילו כוח רב, השליכו אנשים, היכו באלות ופרצו ליישוב", סיפר היום בני קצובר, דובר היישוב אלון מורה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "הופעלה אלימות קשה מאד על ידי השוטרים. איש לא מאמין לנתניהו. הוא מקפיא מהרגע שהוא עלה לשלטון", הוא הוסיף.

פעיל הימין איתמר בן גביר, שחזר מן האירוע, אמר בשיחה עם חדשות 2 כי "הציבור ביו"ש על סף התקוממות כי הגזירה הזאת לא יכולה לעבור, זאת גזירה גזענית שמפלה, היא אנטי שויוויונית שמנוגדת לכל ההצהרות שנתניהו נתן בעבר".

נתניהו: נחזור לבנות בתום ההשהיה

אמש ניסה ראש הממשלה להרגיע את המתנחלים הזועמים. בוועידה המרכזית לחיסכון פנסיוני של "כלכליסט" התייחס בנימין נתניהו לעימותים הסוערים שהיו אתמול בקריית ארבע עם הגעת פקחי משרד הביטחון לאכוף את הקפאת הבנייה במקום. "ההחלטה הזאת היא חד-פעמית וזמנית", אמר נתניהו.

לדברי רה"מ, ההחלטה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות לא חלה על יחידות שנמצאות בבנייה, ולא על דירות שבנייתן אושרה לאחרונה. בנוסף, הבהיר נתניהו כי מבני ציבור, כיתות וגנים יימשכו להיבנות בשטחים הללו.

"לא התכוונו לעצור את המשך החיים הסדירים ביהודה ושומרון", אמר נתניהו שעבר לנימה רגשית, "ההחלטה לא לאשר בנייה חדשה היא החלטה לא קלה למתיישבים ולי, אפילו קשה - המתיישבים ביהודה ושומרון הם חלק בלתי נפרד, הם אחינו ואחיותינו", אמר לקול מחיאות כפיים סוערות.

"אני מבקש להבהיר לשכנינו הפלסטינים ולקהילה הבינלאומית", אמר נתניהו והוסיף באותה נשימה, "ההחלטה הזאת היא חד- פעמית וזמנית, בדיוק כפי שכתוב בהחלטת הקבינט, אנחנו נחזור לבנות בתום ההשהיה", הבטיח.

בגלל העימותים - הצווים לא חולקו

אתמול בשעות הבוקר התעמתו תושבי קריית ארבע עם פקחי משרד הביטחון שהגיעו לאכוף את הקפאת הבנייה במקום. עשרות תושבים צעקו על הפקחים, ניסו להפסיק את העבודות ולהחרים כלי עבודה באתר "סביוני ממרא".

בסופו של דבר, נאלצו הפקחים לעזוב את היישוב מבלי לבצע את עבודתם. בשאר היישובים עברה הפעולה בשקט יחסי. התושבים במקום טוענים כי העבודות מאושרות והחלו רק לפני מספר חודשים.