בכיר בחמאס: חלה התקדמות בעסקה

מספר 2 בחמאס, סגנו של חאלד משעל התבטא הלילה באופטימיות בנוגע לעסקת שליט. מוסא אבו מרזוק אמר בשיחת טלפון מדמשק כי חלה התקדמות במגעים בין הצדדים. על פי הערכות, על אף כניסת חג הקורבן ימשכו המגעים בין ישראל לחמאס כדי להגיע להסכם

נמשכים המאמצים לסגירת העסקה: המדורג 2 בחמאס, סגן ראש הלשכה המדינית מוסא אבו מרזוק אמר הלילה כי חלה התקדמות בעסקת שליט, זאת למרות הדיווחים הרבים על מבוי סתום בשיחות בין ישראל לחמאס. "יש התקדמות ברורה", טען מרזוק בראיון לסוכנות ידיעות צרפתית מדמשק.

סגנו של משעל לא נתן עוד פרטים מעבר להודעה שפרסם, ולא התייחס לרשימת האסירים שהסכימה ישראל לשחרר תמורת החזרתו של החייל החטוף. למרות ההערכות השונות כי יהיה ניסיון להגיע להסכם עד חג הקורבן שחל היום, ככל הנראה יאלצו שני הצדדים להמתין לפני חתימת הסכם.

מוקדם יותר השבוע נועדה משלחת חמאס במצרים עם המתווך הגרמני העוסק בתיק שליט, ומשם שמה פעמיה לסוריה כדי להתייעץ עם ראשי התנועה האיסלמית בנוגע לפרטי העסקה. למרות הדיווחים שהמשא ומתן בין ישראל וחמאס יוקפא במהלך החג המוסלמי, מקורות בתוך הארגון מדווחים כי המגעים ימשכו בתיווך גרמני ומצרי.

 "ברגותי וסעדאת לא ישוחררו"

העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון חשף אתמול פרטים חדשים מההצעה האחרונה שהגישה ישראל לחמאס במסגרת המו"מ על עסקת שליט. על פי הדיווח, הפגינה ישראל יצירתיות רבה בניסיון לגבור על קשיחות העורף שמפגין החמאס בשיחות, ועל סירובו לוותר ולו על דרישה אחת.

על פי הדיווח, השקיע המתווך הגרמני מאמצים רבים בתקופה האחרונה, שכללו בין השאר לא פחות מ-20 פגישות עם ראשי החמאס בעזה, תחת השגחתו של רמטכ"ל חמאס, אחמד אל-ג'עברי. "ישראל הציעה לחמאס להחליף מספר אסירים ברשימה שהגיש הארגון – באסירים אחרים שנידונו למאסר עולם", אמרו הבוקר לעיתון גורמים המקורבים לשיחות.

"במקביל עלתה ההצעה כי האסירים הכבדים שדרש חמאס לשחרר אכן ישוחררו, אך לא כעת", הוסיפו המקורות. "ישראל הסכימה לשחררם אך לא כעת – כי אם רק בעוד חמש או עשר שנים, לאחר שעונשם יקוצר משמעותית".

עם זאת, המשיכה ישראל להתעקש שלא לשחרר את שני האסירים הפלסטינים הבכירים היושבים בבתי הכלא מרוואן ברגותי ואחמד סעדאת , כך על פי הדיווח, אולם גם כאן הפגינה ישראל יצירתיות במשא ומתן בהצגת דרישותיה.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט 

עסקת שליט: "היממה הקרובה מכריעה"

נועם שליט: "לא יכול לדבר בשלב זה"

האם ישוחרר מרוואן ברגותי בעסקה?

הורים שכולים עתרו לבג"ץ: רוצים לדעת פרטים על העסקה