עסקת שליט: "כך נראית ההצעה הישראלית לחמאס"

העיתון "אל-חיאת" חושף הבוקר את ההצעה הישראלית החדשה שהוגשה למתווך הגרמני ובה עדיין דנים בכירי החמאס בדמשק. על פי הדיווח, הציעה ישראל פתרונות "יצירתיים": האסירים עם הדם על הידיים אכן ישוחררו - אך רק בעוד כמה שנים, לאחר שעונשם יקוצר משמעותית; ברגותי וסעדאת לא ישוחררו משום שאינם "אסירי חמאס"

סודות מחדר המשא ומתן: למרות הדיווחים על כשלון סבב השיחות וסירוב החמאס לקבל את ההצעה הישראלית החדשה שהוגשה במסגרת המשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט, מדגיש היום הארגון כי עדיין לא נסתם הגולל על העסקה, וכי ראשי החמאס ימשיכו לדון בה בימים הקרובים.

העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון חושף היום פרטים חדשים מההצעה האחרונה שהגישה ישראל לחמאס במסגרת המו"מ על עסקת שליט. על פי הדיווח, הפגינה ישראל יצירתיות רבה בניסיון לגבור על קשיחות העורף שמפגין החמאס בשיחות, ועל סירובו לוותר ולו על דרישה אחת.

"האסירים הכבדים ישוחררו - אבל לא עכשיו"

על פי הדיווח, השקיע המתווך הגרמני מאמצים רבים בתקופה האחרונה, שכללו בין השאר לא פחות מ-20 פגישות עם ראשי החמאס בעזה, תחת השגחתו של רמטכ"ל חמאס, אחמד אל-ג'עברי. "ישראל הציעה לחמאס להחליף מספר אסירים ברשימה שהגיש הארגון – באסירים אחרים שנידונו למאסר עולם", אמרו הבוקר לעיתון גורמים המקורבים לשיחות.

"במקביל עלתה ההצעה כי האסירים הכבדים שדרש חמאס לשחרר אכן ישוחררו, אך לא כעת", הוסיפו המקורות. "ישראל הסכימה לשחררם אך לא כעת – כי אם רק בעוד חמש או עשר שנים, לאחר שעונשם יקוצר משמעותית".

"ברגותי וסעדאת לא ישוחררו"

עם זאת, המשיכה ישראל להתעקש שלא לשחרר את שני האסירים הפלסטינים הבכירים היושבים בבתי הכלא, כך על פי הדיווח, אולם גם כאן הפגינה ישראל יצירתיות במשא ומתן בהצגת דרישותיה.

"מרוואן ברגותי ואחמד סעדאת לא ישוחררו בעסקה, משום שאינם אסירי חמאס", הדגישה ישראל בשיחות, על פי הדיווח. "אנו מוכנים לשחרר רק אסירים כבדים של החמאס". על פי ההצעה הישראלית החדשה, אותם אסירים כבדים שישוחררו במסגרת העסקה, יגורשו משטחי הרשות ולא יורשו להישאר ברצועת עזה או בגדה המערבית.

בחמאס הדגישו אתמול כי ההצעה הישראלית החדשה אכן מהווה "התקדמות משמעותית" בשיחות, אם כי עדיין לא מכשירה את הקרקע להסכם ממשי בין שני הצדדים. "ההצעה הזו וההתקדמות הזו עשויות להוות בסיס איתן להתקדם ממנו הלאה, אם ישראל תסכים לדרישות החמאס", אמר בכיר בארגון. "עם זאת, בשלב זה הסכמתה של ישראל אינה מהווה בסיס להסכם שניתן לחתום עליו".

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

חמאס: עסקת שליט - לא בקרוב

רמטכ"ל חמאס: "מצבו של גלעד שליט טוב"

עסקת שליט: "היממה הקרובה מכריעה"

נועם שליט: "לא יכול לדבר בשלב זה"

האם ישוחרר מרוואן ברגותי בעסקה?

הורים שכולים עתרו לבג"ץ: רוצים לדעת פרטים על העסקה

תזכורת: רשימת האסירים שדורש חמאס

הווידאופדיה: גלעד שליט