דיווח: "אסירי חמאס כבר רוכזו בבתי הכלא בישראל לקראת העסקה"

רשת "אל-ג'זירה" מדווחת היום כי חלק מהאסירים המופיעים ברשימות החמאס כבר החלו להתכונן לשחרורם - לאחר שרוכזו במיוחד בשלושה בתי כלא בישראל: רמלה, הדרים ובאר שבע. "משם יצאו האוטובוסים עם האסירים כשתצא העסקה לפועל", דיווח כתב התחנה בירושלים. שירות בתי הסוהר: הדיווח אינו נכון

האם עסקת שליט עוברת לשלבים מעשיים? רשת "אל-ג'זירה" מדווחת היום כי רשות בתי הסוהר בישראל החלה לרכז עשרות אסירים בבתי הכלא הישראליים, לקראת הוצאתה לפועל של העסקה. "מבתי הכלא ייצאו האוטובוסים עם האסירים במסגרת העסקה", דיווח כתב התחנה בירושלים אליאס כראם.

"חלק מהאסירים המופיעים ברשימות שהגיש החמאס לישראל במסגרת המשא ומתן על העסקה - כבר רוכזו בשלושה בתי סוהר בישראל: כלא רמלה, הדרים ובאר שבע", דיווח כתב התחנה. "התהליך החל כבר ביום חמישי האחרון". הוא אף הוסיף כי על פי מקורות מצריים, ביקורו של נשיא המדינה שמעון פרס, אתמול בקהיר, מהווה סימן מעיד נוסף לקראת השלמת העסקה.

ברשות בתי הסוהר אמרו היום כי הדיווחים אינם נכונים ולא ננקטו כל פעולות מיוחדות הנוגעות לאסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל.

במקביל, דיווח בשעות הצהריים העיתון הרשמי של החמאס, "א-ריסאלה", כי "העסקה קרובה מאוד לסיכום, מתנהלת סביב אסיר אחד בלבד". על פי הדיווח, המשא ומתן נמצא בשלב מתקדם מאוד.

אילו אסירים ישוחררו בעסקה?

ב-17 במרס השנה הודיע ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, כי המגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט כשלו. הממשלה החליטה לפרסם לציבור הישראלי את מה שכונה באותו הזמן "ניסיונות הסחיטה" של החמאס במשא ומתן: התעקשותו של הארגון לשחרר את האסירים הכבדים ביותר, שהוגדרו "קו אדום" על ידי הממשלה.

אולמרט כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיע על כשלון המגעים, ובמקביל פרסמה לשכתו את רשימת האסירים שהסכימה ישראל לשחרר - ואת רשימת האסירים שסירבה הממשלה לשחרר. היום אנחנו חוזרים לאותה הרשימה, שעל פי הדיווחים הסכים ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו לשחרר את רוב השמות המופיעים בה.

בין השאר, הסכימה ישראל לשחרר את פאדי גועבה, חבר בתשתית הצבאית של החמאס בחברון ומי שהיה אחראי להוצאתו לפועל של הפיגוע בקו 5 בחיפה בו נהרגו 17 ישראלים. ג'ועבה נשפט ל-18 מאסרי עולם. עוד הסכימה הממשלה לשחרר את מוחמד טאהר, פעיל חמאס מג'נין שהיה אחראי לפיגוע באוטובוס בחיפה בשנת 2001, בו נהרגו 15 ישראלים.

טאהר נשפט ל-15 מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר. פעיל חמאס נוסף שהסכימה ישראל לשחרר הוא וליד אנג'ס, שהיה מעורב בין השאר בפיגוע בקפה "מומנט" בירושלים, בו נהרגו 12 ישראלים. אנג'ס נשפט ל-26 מאסרי עולם.

על מי אמר אולמרט "לא"?

ישראל לא הסכימה בדיונים מול החמאס לשחרר אסירים כבדים וביניהם עבדאללה ברגותי, מתכנן המטענים של הארגון שאחראי למותם של 66 ישראלים, ושנשפט ל-67 מאסרי עולם. ישראל לא מוכנה לשחרר גם את אבראהים חאמד, בכיר מנהיגי החמאס בגדה המערבית שאחראי לפיגועים רבים בהם נהרגו עשרות ישראלים. בימים אלו עדיין מתנהל משפטו.

חסן סלאמה (שפוט ל-34 מאסרי עולם) ועבאס אל-סייד (35 מאסרי עולם) גם כן לא ישוחררו.

בישיבת הממשלה העריכו גורמי ביטחון כי לו הייתה ישראל משחררת את כל הרוצחים שדרש החמאס - היה נגרם נזק כבד לביטחון המדינה, לרבות שיקום תשתיות טרור אסטרטגיות והחזרתם לשטח של 'מהנדסי טרור' בכירים. עוד העריכו, כי הייתה נגרמת פגיעה אנושה בגורמים המתונים באזור ואילו הקיצוניים היו זוכים לחיזוק משמעותי.

ואילו על פי הדיווחים מהימים האחרונים, צפויים להשתחרר במסגרת העסקה בסך הכל כ-1,000 אסירים פלסטינים בתמורה לשליט. היום צפויה משלחת של ראשי חמאס מלבנון ומדמשק לצאת לקהיר כדי לאשר את הרשימות הסופיות. בישראל מסרבים לאשר את הדברים או אפילו להתייחס אליהם.

בהכנת הידיעה השתתף משה נוסבאום.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט 

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

דיווח: נתניהו אישר את העברתו של גלעד שליט למצרים