תזכורת: הצצה לרשימת האסירים שדורש חמאס לשחרר

לפני 8 חודשים, ערב הכרעת ממשלת אולמרט על עסקת שליט, החליטה הממשלה לפרסם לציבור את רשימת האסירים הכבדים שדרש חמאס לשחרר בתמורה לחייל החטוף. ההערכה: רבים מהאסירים שסירב אולמרט לשחרר – אישר נתניהו להוציא לחופשי

ב-17 במרס השנה הודיע ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט, כי המגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט כשלו. הממשלה החליטה לפרסם לציבור הישראלי את מה שכונה באותו הזמן "ניסיונות הסחיטה" של החמאס במשא ומתן: התעקשותו של הארגון לשחרר את האסירים הכבדים ביותר, שהוגדרו "קו אדום" על ידי הממשלה.

אולמרט כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיע על כשלון המגעים, ובמקביל פרסמה לשכתו את רשימת האסירים שהסכימה ישראל לשחרר - ואת רשימת האסירים שסירבה הממשלה לשחרר. היום אנחנו חוזרים לאותה הרשימה, שעל פי הדיווחים הסכים ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו לשחרר את רוב השמות המופיעים בה.

האסירים שהיו צפויים להשתחרר במתווה העסקה הקודם

בין השאר, הסכימה ישראל לשחרר את פאדי גועבה, חבר בתשתית הצבאית של החמאס בחברון ומי שהיה אחראי להוצאתו לפועל של הפיגוע בקו 5 בחיפה בו נהרגו 17 ישראלים. ג'ועבה נשפט ל-18 מאסרי עולם. עוד הסכימה הממשלה לשחרר את מוחמד טאהר, פעיל חמאס מג'נין שהיה אחראי לפיגוע באוטובוס בחיפה בשנת 2001, בו נהרגו 15 ישראלים.

טאהר נשפט ל-15 מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר. פעיל חמאס נוסף שהסכימה ישראל לשחרר הוא וליד אנג'ס, שהיה מעורב בין השאר בפיגוע בקפה "מומנט" בירושלים, בו נהרגו 12 ישראלים. אנג'ס נשפט ל-26 מאסרי עולם.

על מי אמר אולמרט "לא"?

ישראל לא הסכימה בדיונים מול החמאס לשחרר אסירים כבדים וביניהם עבדאללה ברגותי, מתכנן המטענים של הארגון שאחראי למותם של 66 ישראלים, ושנשפט ל-67 מאסרי עולם. ישראל לא מוכנה לשחרר גם את אבראהים חאמד, בכיר מנהיגי החמאס בגדה המערבית שאחראי לפיגועים רבים בהם נהרגו עשרות ישראלים. בימים אלו עדיין מתנהל משפטו.

חסן סלאמה (שפוט ל-34 מאסרי עולם) ועבאס אל-סייד (35 מאסרי עולם) גם כן לא ישוחררו.

בישיבת הממשלה העריכו גורמי ביטחון כי לו הייתה ישראל משחררת את כל הרוצחים שדרש החמאס - היה נגרם נזק כבד לביטחון המדינה, לרבות שיקום תשתיות טרור אסטרטגיות והחזרתם לשטח של 'מהנדסי טרור' בכירים. עוד העריכו, כי הייתה נגרמת פגיעה אנושה בגורמים המתונים באזור ואילו הקיצוניים היו זוכים לחיזוק משמעותי.

ואילו על פי הדיווחים מהימים האחרונים, צפויים להשתחרר במסגרת העסקה בסך הכל כ-1,000 אסירים פלסטינים בתמורה לשליט. היום צפויה משלחת של ראשי חמאס מלבנון ומדמשק לצאת לקהיר כדי לאשר את הרשימות הסופיות. בישראל מסרבים לאשר את הדברים או אפילו להתייחס אליהם.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: גלעד שליט 

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

דיווח: נתניהו אישר את העברתו של גלעד שליט למצרים