דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים

האם גלעד שליט יהיה בבית כבר השבוע? רשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" מדווחת הערב כי העסקה להשבתו של החייל החטוף צפויה לצאת לפועל כבר בימים הקרובים, וכי בכירי החמאס בלבנון ובדמשק צפויים להגיע לקהיר ולדון ברשימת האסירים החדשה. בכיר בארגון: אנחנו רציניים. הנשיא פרס והרמטכ"ל אשכנזי אמרו היום: "עדיף לא לדבר"

בישראל - וגם בעזה - עוצרים אלפים את נשימתם: האם העסקה לחילופי אסירים תתבצע עד סוף השבוע? רשת אל-ערבייה מדווחת הערב מפי מקורות בחמאס כי עסקת שליט עשויה לצאת לפועל בתוך מספר ימים. נציגי הארגון בלבנון ובדמשק צפויים להגיע ולדון ברשימת האסירים החדשה שהעבירה ישראל למצרים, ואם היא תאושר - תצא העסקה לפועל.

על פי הדיווח, צפויים להשתחרר 450 אסירים פלסטיניים בשלב הראשון - בתמורה לשחרורו של גלעד. בהמשך, ישוחררו כ-500 אסירים נוספים.

הדיווח הערב מצטרף לשורה ארוכה של דיווחים בכלי התקשורת הערביים על התקדמות משמעותית בדרך לעסקה, זאת על רקע רצונו של חמאס להביא לביצוע העסקה עד חג הקורבן המוסלמי (עיד אל-אדחא), החל ביום שישי הקרוב. יחד עם זאת, בישראל מצננים את הדיווחים ומסרבים בתוקף להגיב בצורה רשמית על ההתקדמות לכאורה במו"מ.

חמאס: ישראל צריכה להיות רצינית

מקור מצרי אומר הערב ליומון המקומי "א-שורוק" כי העסקה למעשה סגורה, ותהיה מוכנה לצאת לפועל כבר לקראת יום שישי הקרוב, תחילת חג הקורבן המוסלמי. עם זאת, הסתייג המקור המצרי ואמר כי עדיין עלולות לצוץ תקלות ברגע האחרון.

בחמאס הוצא חוזר פנימי, לפיו חל איסור על כל הבכירים והדוברים בארגון להתבטא בנושא. עם זאת, אומר הערב אחד מבכירי החמאס בדמשק אוסמה חמדאן: "אנו רציניים מאוד בעניין העסקה, רוצים להשלימה בימים הקרובים - וגם ישראל צריכה להיות רצינית".

במסגרת הסיכום, על פי מקורות בחמאס, יגורשו אסירים עם דם על הידיים גם לגדה המערבית וגם לחו"ל. בין המגורשים יהיו איבראהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית ועבדאללה ברגותי, ששפוט לעשרות מאסרי עולם.

בסופו של דבר: גם ערבים-ישראלים ישוחררו

בכירים בארגון אף ציינו כי בעסקה לא ייכללו אסירים ערביי ישראל, כפי שדרש חמאס במהלך המשא ומתן. עם זאת, על פי הדיווחים, ישראל תשחרר 22 אסירים ערבים-ישראלים, אחד מהם בן 81, בשלב מאוחר יותר - במהלך שייחשב "מהלך הומניטרי".

אם אכן נכונים הדיווחים, הרי שלוח הזמנים להוצאתה של העסקה לפועל צפוי להיות צפוף מאוד. המתווך הגרמני כנראה עמל רבות על קירוב הדעות של שני הצדדים עד כדי הסכמה, לאחר שלכל אורכו של המשא ומתן היו חילוקי דעות קשים בדבר זהות האסירים שישוחררו. גם נושא גירוש האסירים - לעזה או לגדה, היה נושא מהותי בשיחות בין ישראל לחמאס, וכנראה, על פי הדיווחים, זקוק המתווך הגרמני לסיכום אחרון של שני הצדדים.

בין שלל הדיווחים הערב, דיווחה גם רשת "פוקס" האמריקנית כי ישראל השיבה בחיוב לרשימת 70 האסירים החדשה שהגיש החמאס לפני מספר ימים. אותה רשת דיווחה גם על עצם הגשת הרשימה המתוקנת, והערב הודיעה גם היא: "העסקה קרובה לסיכום בתוך מספר ימים".

אשכנזי: "עדיף לשמור המאמצים מאחורי הקלעים"

וכשברקע הדיווחים על העסקה המתרקמת, בישראל הרשמית ממשיכים לצנן את הרוחות. היום אומר הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי כי הדיבורים בנושא רק מזיקים. "כולם משקיעים מאמצים, ונכון יהיה להשאיר אותם מאחורי הקלעים", אמר אשכנזי היום בבקו"ם.

"יש לנו מחויבות עמוקה להשיב את גלעד הביתה", אמר אשכנזי לעיתונאים שהגיעו לסקר את גיוס נובמבר 2009. "זה בדיוק מה שאנחנו עושים, זה הדבר הנכון לעשות וזה מה שיתרום לסיום הפרשה". אשכנזי בירך את החיילים הקרביים הטריים שעלו על מדים.

גם נשיא המדינה שמעון פרס רמז הערב לפני עלייתו למטוס בחזרה מקהיר, כי חלה התקדמות במגעים בין ישראל לחמאס. "מתנהל משא ומתן בין הצדדים, הייתה התקדמות אך אין צורך בתוספת מילים", אמר הנשיא. "עדיף שהעניינים יתקיימו מאחורי הקלעים".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2