צה"ל מציג: טיול מאורגן לחרדים - על הגבול

חוות שבעא בהר דב, שבת בבוקר: אנשי חיזבאללה מצידו השני של הגבול ודאי לא ציפו ל"אורחים" הללו. קבוצה של כ-100 חרדים יצאו לטייל באיזור בו על פי המסורת התרחשה "ברית בין הבתרים", כל זאת תחת אבטחה צה"לית צמודה והדוקה במיוחד, מחשש לחייהם. כך זה נראה

אם יש משימה שחיילי צה"ל המוצבים בגבול לבנון לא חשבו שיצטרכו לבצע לעולם - מדובר בדיוק במשימה הזו.

כמאה חרדים, ובראשם האדמו"ר מספינקא, עלו בבוקר יום שישי בליווי צבאי כבד לחוות שבעא בגבול ישראל - לבנון להתפלל באתר בו לפי האמונה התקיימה ה"ברית בין הבתרים". העלייה לחוות שבעא היא כחלק מהמסע שנערך ע"י אגודת "יסוד עולם".

זו לא הפעם הראשונה שטיול כזה נערך בחסות צה"ל, אולם התמונות שלפניכם מוכיחות באופן חד וברור: ה"טיול" הזה נערך בשטח מסוכן, על גבול לבנון באזור השורץ אנשי חיזבאללה מצידו השני של הגבול, וחיילי צה"ל נאלצים לאבטח אותו בכוחות מתוגברים.

החרדים מקבלים "מספרי ברזל" צבאיים

"אני מחלק לכם מספר", נותן החייל המאבטח את מספרי הברזל לחברי הקבוצה. "אני רושם לכם אותו פה. ככה תראו שכולם פה. שהכל בסדר". אחרי שכל אחד נרשם, הם מתבקשים לשמור על ההוראות הבאות: הולכים בטור אחד, לא סוטים ימינה ושמאלה מילימטר וכל אחד נשאר צמוד לחברו, כדי שיהיה אפשר לדעת אם מישהו חסר.

הם הולכים דקות ארוכות בטור ארוך לעבר הנקודה הראשונה - קברו של רב אשי מתקופת התלמוד. מאז נסיגת צה"ל מלבנון כמעט ולא עולים לקברו באופן מאורגן. לאחר התפילה הם ממשיכים לנקודה הבאה - אזור הר דב, חוות שבעא. בנקודה מסויימת באזור המתוח מספר המדריך כי שם התרחשה "ברית בין הבתרים" בין אלוהים לאברהם אבינו. המדריך מספר כי "לפני כמעט 500 שנה היה מנהג למקובלים מצפת ללכת שבוע שלם עד לנקודה הזו, כי כאן הם זיהו שזה מקום הברית".

"ודאי שזה מסוכן"

ההליכה לאורך הגדר יצרה כמה מפגשים עם הצד השני. בנקודה אחת הושלכו כמה אבנים, ובנקודה אחרת ילדים לבנונים, שרגילים ללובשי ירוק ולא ללובשי שחור לבן, הופתעו וצילמו את הקבוצה יוצאת הדופן בטלפון הסלולרי. 

את הטיול ארגנה אגודת "יסוד עולם" של חסידי ברסלב. "ודאי שזה מסוכן, עובדה שלא נכנסו לשם כבר כמעט 15 שנה", מודה חיים רייכר יו"ר העמותה. "הצבא לקח על עצמו לתת לנו את האפשרות להיכנס לשם".

בצה"ל מאשרים ביקורים כאלה לעתים רחוקות. בשב"כ מתירים לעתים הגעה מאובטחת לקברים במקומות סכנה, כדי לשחרר קיטור, כדי שאנשים לא יגיעו לשם באופן פיראטי ומסוכן.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק