תיעוד מיוחד: כך התפוצצה נשקייה בגלל סיגריה שהשליך חייל

לידי חדשות 2 הגיעו תמונות בלעדיות מהנשקייה של צה"ל שהתפוצצה לאחר שחייל השליך סיגריה דולקת במקום. עכשיו מתברר שהנשקייה הייתה עשויה כולה מלוחות אסבסט, והחיילים שהוצבו לשמור עליה אחרי הפיצוץ נחשפו ועדיין נחשפים לסיבים הרעילים. כך זה נראה

המקום: בסיס חיל האוויר הסמוך לנתב"ג. הזמן: לפני עשרה ימים. אפסנאי זרק סיגריה בוערת לפח האשפה של הנשקייה, התוצאה: חומרים דליקים ומאות כלי נשק החלו לעלות באש והתחמושת החלה להתפוצץ.

רק לדבר אחד אף אחד לא שם לב: הנשקייה עשויה אסבסט - זהו אחד החומרים היותר מסוכנים לבריאות והידועים כגורמים לסרטן. העשן הסמיך הנפלט כתוצאה מהדליקה מכיל סיבי אסבסט רעילים, והחיילים בבסיס נושמים אותם, מבלי לדעת עד כמה זה מסוכן. גם פעולות הכיבוי היו צריכות להתבצע על פי הנחיות הטיפול בחומרים מסוכנים, אבל זה לא קרה.

"אכן כבר הוברר מעל לכל ספק שסיבי אסבסט דקיקים, בעיקר מה שאנחנו קוראים סיבי אספסט פריך, עלולים להיות גורם פוטנציאלי לתחלואה", הסביר ד"ר אלי שטרן, מנהל המרכז להערכת סיכונים בבית החולים שיבא.

הפסולת הרעילה טרם פונתה

לאחר שכובתה האש הוחלט להציב שמירה על הנשקייה והחיילים נחשפים יום יום, מסביב לשעון, לסיבי האסבסט, מבלי שהפסולת הרעילה תטופל כראוי. כבר לפני שלוש שנים כתב מבקר המדינה בדוח שחיבר על צה"ל, כי יש לפרק את מבני האסבסט בבסיסים. לפני כחודשיים נחקק בכנסת "חוק האסבסט" האוסר שימוש באסבסט במבני ציבור ומבני תעשייה.

מדי שנה מאובחנים עשרות חולים בסרטן כתוצאה מחשיפה לאסבסט. צה"ל החל לטפל בבעיה אבל עדיין לא השלים את העבודות, ובכך הוא חושף את את החיילים למפגע בריאותי חמור ומיותר. מדובר צה"ל נמסר: "יומיים לאחר השריפה רוססו שרידי החומר כדי שיידבק לקרקע, האזור גודר, השומרים נמצאים מחוץ לשטח המגודר ופינוי האסבסט יסתיים בעוד מספר ימים".