צפו בתיעוד הנדיר של פעילות הימ"מ

על מבצעי הימ"מ לא מדברים בדרך כלל באמצעי התקשורת. את הקרדיט על תרומתם הרבה לביטחון המדינה, הם מעדיפים להעביר ליחידות אחרות, מכיוון שלאחר ביצוע הפעולה, המטרה היא לשמור על דרכי הפעולה סמויות. צפו בתיעוד הנדיר של זיו קורן באמצעות מצלמת סטילס של אחת מחמש היחידות הטובות בעולם ללוחמה בטרור.

יחידת הימ"מ של משמר הגבול מציינת 35 שנים להיווסדה. על מרבית המבצעים שביצעה ועל תרומתה הרבה לביטחון המדינה סביר להניח שלא שמעתם עד היום משתי סיבות, האחת כמובן מובעת מהחשאיות בה מתבצעות הפעולות שלה והשנייה היא שהימ"מ מעדיפה שלא לטפוח לעצמה על השכם לאחר פעולה מוצלחת, אלא מעבירה את הקרדיט ליחידה אחרת ששיתפה איתה פעולה.

הצלם זיו קורן, תיעד במשך חודשים את האימונים וההכשרות אותם עוברים לוחמי היחידה המיוחדת, שנולדה דווקא מתוך כישלון לאחר שסיירת מטכ"ל כשלה בפעולת חילוץ בני הערובה מבית הספר במעלות בשנת 1974, והיום מוגדרת כאחת מחמש היחידות הטובות בעולם ללוחמה בטרור.

קצין הביטחון של היחידה סיפר, "היחידה מאגדת בתוכה את כל היכולות בתוך בתים ובניינים, מה שבדרך כלל במקומות אחרים מתבצע בשילוב של כמה יחידות במבצע אחד, הלוחמה בתוך בניין היא אצלנו עניין בסיסי".

"יש להם יכולות מטורפות"

קורן סיפר על הלוחמים כי "לא מדובר רק בלוחמים צעירים. אלה לוחמים בגילי עם ילדים ומשפחות, וכמי שמתעד נתקלתי בלוחמים ברמה מדהימה עם יכולות מגוונות מטורפות, הם פשוט עושים הכל".

קורן התלווה ליחידה בזמן שזו התאמנה בפריצה לבניין גבוה, "זה פתאום נראה לי בין מפחיד למשעשע" אמר קורן כאשר תיאר את החוויה בלתעד את הלוחמים בזמן שהם תלויים על מגדלי עזריאלי בת"א בשעת לילה מאוחרת.

גם כוחות מיוחדים ממדינות שונות בעולם, מגיעים להתאמן עם הימ"מ על מנת להתמקצע בלוחמה בטרור ובחילות בני ערובה. נדמה כי אצלנו, במציאות הביטחונית הלא פשוטה בה אנו חיים, הפעולה הבאה של לוחמי הימ"מ קרובה מתמיד.