תא"ל צ'יקו תמיר לא יורד בדרגה

בית הדין הצבאי המיוחד החליט פה אחד לקבל את ערעורו של מפקד אוגדת עזה לשעבר על הורדתו לדרגת אל"מ, אולם קבע כי תמיר יעוכב בדרגה למשך שנתיים, בהן לא ימלא תפקיד פיקודי: "כשלונו מהדהד אולם בית הדין החמיר בעונש". בעוד כשנתיים תיבחן מחדש האפשרות כי יקודם לדרגת אלוף. יתר סעיפי העונש נותרו על כנם

חמישה חודשים לאחר שהורשע תא"ל משה צ'יקו תמיר בהתנהגות שאינה הולמת קצין, החליט במפתיע בית הדין הצבאי לקבל את ערעורו ולא להוריד את הקצין המוערך בדרגה. ההחלטה התקבלה פה אחד. במקום זאת החליט בית הדין על עיכוב דרגה למשך שנתיים, בהן לא יוכל תא"ל תמיר למלא תפקיד פיקודי.

הרכב השופטים ציין, כי "מעמד הקצונה הוא מעמד מחייב, קל וחומר כשמדובר בקצין בכיר, ועליו לשמש דוגמה ומופת לפקודיו. מדובר בכישלון פיקודי ניכר וכגובה בהדרגה, כך גודל הציפייה המוסרית והערכית. כרום דרגתו – כך עוצמת כשלונו".

"מדובר במעשה חסר אחריות, פזיז ונמהר", ציינו השופטים, אך הוסיפו כי "לאורך שירותו הוכיח תמיר הצטיינות יוצאת דופן בתפקידיו המבצעיים ואף העלה עדויות אופי של בכירים כמו הרמטכ"ל, אלוף יואב גלנט ואלוף משה קפלינסקי, שאמרו שכשלונו של תמיר היה חריג ביותר".

תמיר התנצל בפני המשטרה הצבאית

הרכב השופטים שכלל את אלוף עמרם מצנע, אלוף אילן שיף, אלוף גיורא רום, תא"ל אמנון סטרשנוב ונשיא בית הדין אלוף יניב שי הקריא את פסיקתו במשך 45 דקות, בהן התנדנד תמיר בכסאו ובני משפחתו מחו דמעה. השופטים ציינו כי הם תמימי דעים: "אנו סבורים שכשלונו מהדהד, אך בפגעו בדרגתו החמיר בית הדין עם הקצין". 

היום התגלה שזמן קצר לאחר הדיווח, התקשר תמיר למפקד המשטרה הצבאית של פיקוד הדרום. בשיחה הוא גולל את מלוא הפרטים והביע חרטה על כך שלא דיווח נכונה.

"צה"ל קיבל היום מפקד מהמעלה הראשונה"

גורמים בסביבתו של תמיר קיבלו בהפתעה את ההחלטה, המבטיחה את המשך שירותו הצבאי של תמיר. בנוסף החליט בית הדין הצבאי כי בעוד כשנתיים תיבחן מחדש האפשרות לקדם את תמיר לדרגת אלוף, אולם שאר סעיפי העונש יישארו על כנם.

אלוף במיל' שמואל זכאי, חברו הטוב של תמיר עוד מימי שירותו בחטיבת גולני הגיע לתמוך בו בשלב ההכרעה ואמר: "אני מברך את חמשת השופטים, אני חושב שהם עשו עבודה יוצאת מן הכלל ושפטו את האירוע במידתיות. צה"ל קיבל היום לשורותיו מפקד מהמעלה הראשונה. אין הרבה אנשים במדינת ישראל כמו צ'יקו. מה שעשו היום חמשת השופטים היו צריכים לעשות מפקדיו של תמיר לפני שנתיים וחצי, והיה אפשר לסיים את הסאגה האומללה הזאת מזמן". 

תא"ל תמיר הודה במסגרת הסדר טיעון שאפשר לבנו בן ה-14 לנהוג בטרקטורון הצבאי וניסה לטייח זאת, לאחר שהקטין פגע במכונית אזרחית. במקום לדווח פיצה הקצין הבכיר את בעל הרכב הנפגע ובדוח תאונה שהגיש ציין כי נהגו האישי הוא שנהג בטרקטורון.

ביוני האחרון נגזרו על תמיר שלושה חודשי מאסר על תנאי, שלילת רישיון לשלוש שנים והורדה לדרגת אלוף משנה, היום כאמור, שינה בית  הדין את ההחלטה.

תמיר: מצטער שהסכמתי להסדר טיעון

הקצין ופרקליטיו מחו על חומרת העונש וטענו כי הוא אינו מידתי ולא מתבסס על העובדות שעליהן הוסכם בהסדר הטיעון. "אם הייתי יודע שיקראו לי שקרן, לא הייתי מסכים להסדר", הודה תמיר במהלך הדיון בערעור שהגיש.

אנשי צבא רבים, שהביעו חשש כי תמיר יפרוש מהצבא אם יוחלט להורידו בדרגה, התייצבו לימינו של הקצין המוערך. "בצה"ל חסר מפקדים טובים, וחשוב שיישארו כאלה - הטובים ביותר", הסביר האלוף (במיל') עמירם לוין.

כתב אישום חמור לצ'יקו תמיר

בית הדין הצבאי החליט: צ'יקו תמיר יירד בדרגה

פרשנות: העונש לצ'יקו תמיר קיצוני מדי

לוין על פרשת תמיר: הרמטכ"ל שגה

צ'יקו תמיר השעה את עצמו מתפקידו: "אגן על שמי הטוב"

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק