בכיר בטהרן: נעשיר אורניום בעצמנו

האם אירן קרובה מתמיד לייצור פצצת אטום? גורם בכיר בממשל טהרן אמר כי מדינתו לא תשלח את האורניום שבחזקה להעשרה באירופה. לדבריו מתבצעים ניסיונות לפיתוח החומר בתוך גבולות אירן, וכי ההסכם שהציע האו"ם אינו רלוונטי ולא יתקבל

אירן נגד העולם: טהרן מסרבת לשלוח את האורניום שבחזקתה להעשרה באירופה, כך מוסר היום גורם בכיר בממשל. עוד הוא מוסיף כי אירן לומדת כעת כיצד לבצע את התהליך בעצמה.

"אנחנו לא ניתן חלק מ-1,200 קילו האורניום שברשותנו, בכדי לקבל דלק המועשר רק ברמה 20%", אומר ראש הפרלמנט לביטחון לאומי באירן, אלאדין בורוג'די. "האפשרות לשלוח את האורניום שברשותנו בשלבים או בבת אחת אינה מתקבלת", הוסיף.

לדברי הנציג, טהרן מנסה כעת למצוא דרכים בהם תוכל להעשיר את האורניום בעצמה, וכי יש צורך להגיע לפתרון אחר עם נציגי האו"ם, שדרשו כי תעביר את האורניום להעשרה בצרפת וברוסיה.

 אירן: "האורניום נועד למחקר"

בחודש שעבר הציע ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם, מוחמד אל-בראדעי, ההסכם הרשמי בין ששת המעצמות הגדולות לאירן בנושא הגרעין, אך עד כה לא התקבלה כל הודעה רשמית בנושא מצידה של טהרן.

במסגרת ההסכם התבקשו האירנים להתחייב להעביר 75% מהאורניום שלהם לאירופה. מחוץ לגבולות אירן יועבר האורניום תהליך העשרה למטרת הפיכתו למוטות דלק שישמשו כור מחקר בטהרן לייצור איזוטופים לרפואה.

עוד בנושא:

נתניהו: הסכם עם אירן להעברת העשרת האורניום - צעד חיובי

אחמדינג'אד: לא נוותר על זכותנו לפיתוח הגרעין