כך נראה מבצע ההשתלטות על ספינת הנשק

עשרות רקטות, רימוני יד וארגזי תחמושת נתפסו השבוע בדרכם לסוריה במשלוח שהגיע מאירן. תמונות חדשות חושפות את רגעי המבצע שלב אחרי שלב, מרגע ההשתלטות של לוחמי השייטת, דרך סריקת המטען ועד הגעת הספינה לנמל אשדוד בליווי הצבא

תמונות שיירות ארגזי התחמושת על רציף נמל אשדוד שצולמו השבוע לאחר תפיסת ספינת הנשק שהייתה בדרכה לסוריה, הותירו דימיון רב באשר לאפשרות שהמשלוח היה מגיע ליעדו - ארגון החיזבאללה. אך יותר מכל מסקרן לראות את רגע ההשתלטות של לוחמי הקומנדו הימי על הספינה בלב ים.

תמונות חדשות שהותרו לפרסום ביחידת דובר צה"ל, מתעדות את מהלך המבצע. בסרטון שצולם בעזרת אמצעי לראיית לילה, נראים לוחמי השייטת כשהם עולים על גשר הספינה ונכנסים לתוכה. מיד לאחר מכן נכנסים הלוחמים פנימה ומתחילים לסרוק את המטען שהוסתר בעזרת שקי פוליאתילן לבנים.

לוחמי השייטת מסירים את השקים ומאחוריהם מתגלים ארגזי התחמושת ובהם טילים, רקטות, רימוני יד ואמצעי לחימה נוספים. כמקובל במבצעים כאלה, הלוחמים ממתינים לאישור מהמפקדים כדי לפתוח את הארגזים. לאחר קבלת האישור הארגזים נפתחים - והתרמית נחשפת.

מציאת הארגזים לא הפתיעה את הלוחמים שיצאו לפשיטה על פי מידע מודיעיני מוקדם, והם ממשיכים לאגפים נוספים, בהם מתגלים עוד ועוד ארגזי תחמושת. לוחמי חיל הים פרקו 300 טונות של נשק ותחמושת מהספינה שנתפסה ביום רביעי האחרון - פי עשרה מכמות הנשק שנמצאה על ספינת הנשק "קארין A".

"אמל"ח רב, טילים ורקטות"

"אין לנו שום ספק כי ייעדו של הנשק שנמצא על האניה היה להגיע לחיזבאללה", אמר תא"ל רני בן יהודה, סגן מפקד חיל הים, בתדרוך מיוחד שערך לעיתונות ביום רביעי האחרון לרגל תפיסת אניית הנשק האירנית.

"לאחר שהיא אותרה בלב ים ובדקנו את המסמכים, התברר כי המכולות בדרכן מאירן לסוריה", אמר בן יהודה. "הודענו לכל הגורמים הנוגעים בדבר, שהיו בקשר עם האנייה, והחלטנו להביא אותה לנמל אשדוד לבדיקה מקיפה". בן יהודה המשיך: "על החוף נערכנו עם כוחות נוספים, פרקנו את האניה ומצאנו עשרות מכולות עם מאות טונות וטילים שמיועדים להגיע לחיזבאללה, ללא ספק למטרות טרור".

לדבריו, לצוות האניה "לא היה שום מושג מה יש במטען, ובכל מקום בו המכולות עגנו - טיפלו בו כמטען רגיל". הוא שיבח את הכוחות שנטלו חלק בלכידת האניה והדגיש כי "למרות שהמטען היה מוסווה היטב, המשיכו לחפש על האניה וחשפו את כמויות האמל"ח".

המבצע: 160 ק"מ מחופי ישראל

בשעות הלילה שבין שלישי לרביעי, זיהה חיל הים ספינת סוחר חשודה הנושאת את דגל אנטיגואה במרחק של כ-160 ק"מ מחופי ישראל. כוחות מיוחדים השתלטו בהצלחה על כלי השיט מבלי להשתמש בכוח. הלוחמים כפתו את אנשי הצוות שלא נאבקו בהם והחלו לסרוק את הספינה. על הסיפון נמצאו בין היתר רקטות וטילים מתקדמים, שעל פי החשד היו אמורים להגיע לידי ארגוני הטרור.

לאחר הבידוק הובלה הספינה לנמל אשדוד לצורך המשך הסריקות ובדיקה יסודית של המטען המאוחסן. "אנחנו מבצעים פעילות אינטנסיבית שוטפת לביטחון שוטף, לחימה בטרור ולמניעת הברחת אמצעי לחימה בזירות השונות", הדגישו בצה"ל.

הווידאופדיה: קארין איי

תפיסת ספינת הנשק - סיקור מיוחד:

שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

חיל הים: "במכולות התגלו אמצעי אמל"ח רבים, מאות טילים ורקטות"

מבצע השייטת: סיכון רב - מודיעין מדוייק

לוחם השייטת לשעבר סוקניק על מבצע תפיסת אניית הנשק

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק