דיווח: האמריקנים חשפו את ספינת הנשק האירנית והעבירו את המידע לישראל

תפיסת ספינת הנשק האירנית לא יורדת מהכותרות, גם בעולם הערבי. העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון מדווח מפי מקורות ישראלים כי המבצע הימי החל בשיתוף פעולה בין ארה"ב לישראל. לפי הדיווח, האמריקנים הם שחשפו את הספינה עם כניסתה לים האדום, העבירו את המודיעין - וכך התאפשר לשייטת 13 לבצע את ההשתלטות

"לארצות הברית היה תפקיד מרכזי בתפיסת ספינת הנשק האירנית, המבצע החל בשיתוף פעולה אמריקני-ישראלי ובתיאום מלא של בין גופי המודיעין של ישראל וארה"ב" – כך מדווח הבוקר העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, מפי "מקורות ישראלים".

"האמריקנים הם שחשפו את הספינה האירנית עם כניסתה לים האדום ב-18 באוקטובר", כך צוטטו מקורות ישראלים בדיווח. אותם המקורות הוסיפו כי החברה שמפעילה את הספינה היא חברה אירנית בשם "איראסיל". ארה"ב יידעה את ישראל במודיעין שהתקבל, וכך התאפשר לחיל הים לבצע את התפיסה הנועזת בלב ים.

זאת ועוד, העיתון הערבי מעדכן כי ישראל וארה"ב היו בעיצומו של תרגיל צבאי משותף, כך שעם קבלת המידע על מיקומה המדוייק של הספינה, הציעה ישראל לאמריקנים לפוצץ את הספינה בים האדום, אולם וושינגטון סירבה לכך בתוקף.

נתניהו: נשק שנועד להרוג נשים, ילדים וזקנים

אתמול התייחס לתפיסת הספינה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך בקריה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש אמ"ן. "מרכיב עיקרי בנשק שנתפס אתמול היה רקטות, שמטרתן האחת היא לפגוע באזרחים ולהרוג כמה שיותר אזרחים. נשים, ילדים, זקנים. כמה שיותר אזרחים", אמר רה"מ.

"זהו פשע מלחמה", כינה נתניהו את משלוח הנשק. "זהו פשע מלחמה שהעצרת הכללית של האו"ם, שמתכנסת היום, הייתה צריכה לחקור ולדון בו - ולהוקיע אותו. מדובר כאן בהפרות בוטות של החלטות מועצת הביטחון", אמר ראש הממשלה, והמשיך: "זה לא ירתיע אותנו וימנע מאיתנו להמשיך ולפעול כדי להגן על אזרחי ישראל".

הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי וראש אגף המודיעין האלוף עמוס ידלין הביעו הערכתם לחיילי צה"ל והדגישו כי מדובר היה במבצע מסובך מאוד. "ללא העבודה המאומצת של לוחמי חיל הים, השייטת ואנשי המודיעין - לא היינו יכולים לקיים את המבצע", אמר הרמטכ"ל אשכנזי.

תפיסת ספינת הנשק - סיקור מיוחד:

שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

חיל הים: "במכולות התגלו אמצעי אמל"ח רבים, מאות טילים ורקטות"

צפו בלוחמי השייטת על ספינת הנשק

דיפלומטים מצרים צילמו את הספינה

חיזבאללה: אין לנו קשר לספינת הנשק

מבצע השייטת: סיכון רב - מודיעין מדוייק

לוחם השייטת לשעבר סוקניק על מבצע תפיסת אניית הנשק