מפקד המבצע משחזר את רגע ההשתלטות על ספינת הנשק

ימים של המתנה בלב ים השתלמו לבסוף ואמצעי הגילוי של ספינות הטילים העלו כי ספינת הנשק "פרנקופ" מתקרבת למארב שהציבו לה לוחמי חיל הים. עכשיו סא"ל יואב, סגן מפקד שייטת ספינות הטילים שפיקד ישירות על המבצע, משחזר הכל בשיחה עם חדשות 2. מהספינה הורדו 36 מכולות אמל"ח, שטמנו בחובן אלפי רקטות, רימונים ופגזים

כמעט שתי יממות לאחר המבצע המסובך והנועז ללכידת ספינת הנשק האירנית, העדויות מרגעי ההשתלטות מתחילות להישמע. ימים של המתנה בלב ים השתלמו לבסוף - אמצעי הגילוי של ספינות הטילים העלו כי ספינת הנשק "פרנקופ" מתקרבת למארב שהציבו לה לוחמי חיל הים. את אותם הרגעים משחזר היום סא"ל יואב, סגן מפקד שייטת ספינות הטילים, שפיקד ישירות על המבצע.

"לאחר שהכוח של ספינות הטילים עצר את הספינה והבין שהשייטים משתפים עמם פעולה, יצא השלב השני של המבצע לדרך", אומר הערב סא"ל יואב בשיחה עם חדשות 2. "שילבנו כוח של לוחמי שייטת 13 והתחלנו שלב של בדיקת הנתונים והפרטים על גבי הספינה". בחלוף הזמן, אומר מפקד השייטת, בינו הלוחמים כי האמל"ח שעל הספינה תואם את האמל"ח בו משתמש החיזבאללה.

36 מכולות עם אמצעי לחימה

ברגע מסויים מבין קברניט הספינה שהאירנים רימו גם אותו. "כשהראינו לו מה נמצא בתוך הארגזים כדי שימשיך לשתף פעולה ויבין שהוא שותף באירוע שהוא לא התכוון להיות בו - הוא היה המום והמשיך לשתף פעולה", מספר מפקד הכח. "יצרנו קשר עם יתר הגורמים - והתחלנו להוביל את הספינה".

היום שוחררו הספינה ואנשי הצוות שלה בחזרה לקפריסין, זאת לאחר שהבינו בישראל כי לאנשי הצוות באמת לא היה כל קשר לתכולת הספינה. היום פרסם צה"ל את כמויות התחמושת הרשמיות שנתפסו על סיפון האנייה: בסך הכל נלכדו 36 מכולות עם אמצעי לחימה שהכילו 600 רקטות 122 מ"מ, 1,900 רקטות 107 מ"מ, 4,000 פגזי מרגמה, 3,000 פגזי תותח ללא רתע, 20,000 רימונים ו-500,000 כדורים.

המלחמה הפסיכולוגית והאסטרטגית בין כוחות המודיעין וחיל הים לבין האירנים נמשכת, וכבר הערב, עם סיום המבצע, שבות לפעול ספינות טילים של חיל הים - בים התיכון ובים האדום, בניסיון לעצור את משלוח הנשק הבא.

תפיסת ספינת הנשק - סיקור מיוחד:

שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

חיל הים: "במכולות התגלו אמצעי אמל"ח רבים, מאות טילים ורקטות"

צפו בלוחמי השייטת על ספינת הנשק

דיפלומטים מצרים צילמו את הספינה

חיזבאללה: אין לנו קשר לספינת הנשק

מבצע השייטת: סיכון רב - מודיעין מדוייק

לוחם השייטת לשעבר סוקניק על מבצע תפיסת אניית הנשק