צפו בלוחמי שייטת 13 על ספינת הנשק

דובר צה"ל מתיר לפרסום תיעוד המציג את לוחמי הקומנדו הימי על ספינת הנשק האירנית שהייתה בדרכה לסוריה וחיזבאללה. בתמונות נראים הלוחמים סורקים את הספינה ומוצאים את "השלל". כך זה נראה

אחרי שהתוודענו לתפיסת ספינת הנשק ולמאות הטילים והרקטות שהיו בבטנה - מגיעות עכשיו התמונות: לוחמי הקומנדו הימי תועדו סורקים את הספינה.

בתמונות שמתיר עתה לפרסום דובר צה"ל, נראים הלוחמים מבצעים סריקות בתוך הספינה, ובמהרה מגלים את שקיות הפוליאתילן שהסתירו בתוכן את השלל. הלוחמים פותחים את המכולות והשקיות ומוצאים בתוכן את הטילים, הרקטות ויתר אמצעי הלחימה.

תחמושת לחודש של לחימה

בנמל אשדוד נמשכת גם כעת פריקת המכולות של ספינת הנשק האירנית שנתפסה הלילה. הכוחות המיוחדים שפורקים אותה ממשיכים לגלות עוד ועוד אמצעי לחימה, ובצה"ל מעריכים בשלב זה כי כמות אמצעי הלחימה שהיו על סיפון האניה היו יכולים להספיק לחיזבאללה לנהל מערכה של חודש ימים מול ישראל.

למבצע המסובך שיצא הלילה לפועל קדמה עבודת מודיעין מעמיקה, על שלל יחידות החייל, שסייעה באיתור הספינה, יירוט המסלול שלה וסימונה לכוחות הפועלים בשטח. חיל האוויר פעל רחוק מאוד מהשטח הטריטוריאלי של ישראל, ולכן היה זקוק לאינפורמציה מדוייקת ככל שניתן.

"אמל"ח רב, טילים ורקטות"

"אין לנו שום ספק כי ייעדו של הנשק שנמצא על האניה היה להגיע לחיזבאללה", כך אומר היום תא"ל רני בן יהודה, סגן מפקד חיל הים, בתדרוך מיוחד שערך לעיתונות לרגל תפיסת אניית הנשק האירנית. "במכולות התגלו אמצעי אמל"ח רבים, טילים ורקטות", אמר בן יהודה והחל לגולל את סיפור לכידת האניה.

"לאחר שהיא אותרה בלב ים ובדקנו את המסמכים, התברר כי המכולות בדרכן מאירן לסוריה", אמר בן יהודה. "הודענו לכל הגורמים הנוגעים בדבר, שהיו בקשר עם האנייה, והחלטנו להביא אותה לנמל אשדוד לבדיקה מקיפה". בן יהודה המשיך: "על החוף נערכנו עם כוחות נוספים, פרקנו את האניה ומצאנו עשרות מכולות עם מאות טונות וטילים שמיועדים להגיע לחיזבאללה, ללא ספק למטרות טרור".

לדבריו, לצוות האניה "לא היה שום מושג מה יש במטען, ובכל מקום בו המכולות עגנו - טיפלו בו כמטען רגיל". הוא שיבח את הכוחות שנטלו חלק בלכידת האניה והדגיש כי "למרות שהמטען היה מוסווה היטב, המשיכו לחפש על האניה וחשפו את כמויות האמל"ח".

המבצע: 160 ק"מ מחופי ישראל

בשעות הלילה זיהה חיל הים ספינת סוחר חשודה הנושאת את דגל אנטיגואה במרחק של כ-160 ק"מ מחופי ישראל. כוחות מיוחדים השתלטו בהצלחה על כלי השיט מבלי להשתמש בכוח. הלוחמים כפתו את אנשי הצוות שלא נאבקו בהם והחלו לסרוק את הספינה. על הסיפון נמצאו בין היתר רקטות וטילים מתקדמים, שעל פי החשד היו אמורים להגיע לידי ארגוני הטרור.

לאחר הבידוק הובלה הספינה לנמל אשדוד לצורך המשך הסריקות ובדיקה יסודית של המטען המאוחסן. "אנחנו מבצעים פעילות אינטנסיבית שוטפת לביטחון שוטף, לחימה בטרור ולמניעת הברחת אמצעי לחימה בזירות השונות", הדגישו בצה"ל.

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך על תפיסת הספינה, שמנעה לדבריו הכנסת נשק ואמצעי לחימה לזירת הטרור הצפונית. "זו הצלחה נוספת במאבק הבלתי פוסק בניסיונות הברחות האמל"ח וההצטיידות שמטרתם לחזק גורמי טרור המאיימים על ביטחון ישראל", ציין ברק. "אני מברך את לוחמי צה"ל על הפעולה המוצלחת".

הווידאופדיה: קארין איי

תפיסת ספינת הנשק - סיקור מיוחד:

שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

חיל הים: "במכולות התגלו אמצעי אמל"ח רבים, מאות טילים ורקטות"

מבצע השייטת: סיכון רב - מודיעין מדוייק

לוחם השייטת לשעבר סוקניק על מבצע תפיסת אניית הנשק