שייטת 13 תפסה ספינת נשק בדרכה מאירן לסוריה

כוחות מיוחדים של שייטת 13 השתלטו בהצלחה על ספינה שנשאה אמצעי לחימה בדרכה מאירן לסוריה. הלוחמים כפתו את אנשי הצוות ומצאו על הספינה רקטות וטילים מתקדמים, שעל פי החשד היו אמורים להגיע לידי ארגוני הטרור. צה"ל: אנו פועלים באינטנסיביות נגד הברחות נשק

כוחות הביטחון סיכלו הלילה הברחת ענק של נשק ואמצעי לחימה מאירן לסוריה. ספינה ועליה נשק ותחמושת במסווה של משלוח אזרחי, נעצרה על ידי צוותי שייטת 13 בלב הים התיכון. היא הובלה לנמל אשדוד לשם פריקה.

בשעות הלילה זיהה חיל הים ספינת סוחר חשודה הנושאת את דגל אנטיגואה במרחק של כ-160 ק"מ מחופי ישראל. כוחות מיוחדים השתלטו בהצלחה על כלי השיט מבלי להשתמש בכוח. הלוחמים כפתו את אנשי הצוות שלא נאבקו בהם והחלו לסרוק את הספינה. על הסיפון נמצאו בין היתר רקטות וטילים מתקדמים, שעל פי החשד היו אמורים להגיע לידי ארגוני הטרור.

לאחר הבידוק הובלה הספינה לנמל אשדוד לצורך המשך הסריקות ובדיקה יסודית של המטען המאוחסן. "אנחנו מבצעים פעילות אינטנסיבית שוטפת לביטחון שוטף, לחימה בטרור ולמניעת הברחת אמצעי לחימה בזירות השונות", הדגישו בצה"ל.

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך על תפיסת הספינה, שמנעה לדבריו הכנסת נשק ואמצעי לחימה לזירת הטרור הצפונית. "זו הצלחה נוספת במאבק הבלתי פוסק בניסיונות הברחות האמל"ח וההצטיידות שמטרתם לחזק גורמי טרור המאיימים על ביטחון ישראל", ציין ברק. "אני מברך את לוחמי צה"ל על הפעולה המוצלחת".

מבוכה בגרמניה

בתחילת חודש אוקטובר פשטו כוחות צבא אמריקנים על ספינה גרמנית בתחילת במפרץ סואץ, ומצאו על סיפונה שמונה מכולות נשק שככל הנראה נשלחו לסוריה מאירן - כך דיווח המגזין הגרמני "דר שפיגל". בישראל סירבו להתייחס לדיווח באופן רשמי, אבל גורם ביטחוני מסר לחדשות 2 כי "אירוע שכזה אינו בלתי סביר".

מקורות מדיניים בגרמניה התייחסו לאירוע כתקרית מביכה במיוחד. לדבריהם, תפיסת המשלוח עלולה לפגוע ביחסים הבינלאומיים של המדינה, במיוחד מכיוון שהיא מהווה הפרה בוטה של אמברגו הנשק שהטיל האו"ם על אירן.

על פי הדיווחים ב"דר שפיגל", חיילים של הצבא האמריקני פשטו על הספינה "HANSA INDIA" בשעה שעשתה את דרכה במפרץ סואץ, זאת בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל מסוכנויות ביון. בפשיטה המתוכננת התגלו שבע מכולות שבתוכן כדורי קלצ'ניקוב, ואחת נוספת עמוסה במחסניות מלאות תחמושת.

גרמניה פתחה בחקירה

על פי ההערכות, הנשק הרב שנשלח מאירן כוון להגיע לידי צבא סוריה או לידי כוחות חיזבאללה בלבנון. הניסיון להעביר את הנשק הוא הפרה בוטה של החלטה 1747 של מועצת הביטחון של האו"ם, האוסרת העברת נשק לאירן או ממנה.

לדברי חברת הספנות 'לאוהנרדט אנד בלוברג' שמפעילה את הספינה שנעצרה, "האנסה אינדיה" פועלת תחת חברת ספנות של אירן, וכי אין להם כל קשר או אחריות למקרה. ממשלת גרמניה הודיעה כי פתחה בחקירת האירוע.

לאחר הפשיטה האמריקנית, הושטה הספינה לעבר נמל מלטה, שם הורדו והוחרמו מכולות הנשק. משם המשיכה הספינה הגרמנית במסלולה.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, רוני דניאל ואודי סגל