4 קטיושות נמצאו מוכנות לשיגור בלבנון

צבא לבנון איתר ופירק הבוקר בשיתוף כוחות יוניפי"ל ארבע קטיושות מוכנות לשיגור באזור הכפר חולה שבדרום לבנון, סמוך למקום ממנו נורתה אמש הקטיושה שפגעה ביישוב סמוך לקריית שמונה. ראש ממשלת לבנון: נחקור את נסיבות הירי. שגרירת ישראל באו"ם: "ישראל רואה בממשלת לבנון כאחראית בלעדית לכל פעילות עוינת בשטח"

יום לאחר נחיתת הקטיושה בסמוך לקריית שמונה, נמצאו ארבע קטיושות נוספות בלבנון - מוכנות לשיגור.

צבא לבנון איתר הבוקר במהלך סריקות ארבעה טילי קטיושה מוכנים לשיגור. הקטיושות נמצאו בתוך מבנה באזור הכפר חולה שבדרום לבנון, סמוך מאד לאזור שממנו נורתה הקטיושה שפגעה אמש באצבע הגליל. כוחות הצבא הלבנוניים בשיתוף אנשי יוניפי"ל פירקו את הרקטות ואת המשגרים.

אף ארגון לא נטל עד כה אחריות לירי. בתגובה מדינית ראשונה לאירוע מלבנון, גינה אמש ראש הממשלה פואד סניורה את הירי והודיע כי ממשלתו תפתח בחקירה רשמית לבירור נסיבות הירי. יחד עם זאת, גינה סניורה את "התגובה התוקפנית", לדבריו, של ישראל על ירי הרקטה.

ישראל: "האחריות על ממשלת לבנון"

שגרירת ישראל באו"ם, פרופ' גבריאלה שלו, העבירה אמש תלונה לנשיא מועצת הביטחון ולמזכ"ל האו"ם על הירי. "בחודשים האחרונים חלה עלייה משמעותית ומדאיגה בפעילות העוינת משטח לבנון מדרום לליטאני", כתבה שלו בתלונה, וציינה שתוקפנות זו "באה לידי ביטוי בשני מקרים של ירי קטיושות לעבר ישראל ובפיצוצי מחסני הנשק של חיזבאללה במהלך חודשים אלה".

השגרירה ציינה כי "בשלוש השנים האחרונות ישראל הזהירה מפני בניית התשתית הצבאית המחודשת של חיזבאללה בעיקר באזור הכפרים בדרום לבנון, עובדה שהתבררה לעיני כל בפיצוצים של מחסני הנשק האמורים". שלו הוסיפה כי "חיזבאללה מתמקם בקרב אוכלוסיה אזרחית, כאשר אנשיו מטרידים את כוח יוניפי"ל, מאיימים על חייליו ומסכלים כל אפשרות ליישום החלטת 1701".

בסיום אגרת התלונה הדגישה השגרירה כי "ישראל רואה בממשלת לבנון כאחראית בלעדית לכל פעילות עוינת בשטח", וכי היא "מצפה שהאירועים החמורים האחרונים יבואו לידי ביטוי באופן ברור ומדויק בדוח הקרוב של החלטת מועצת הביטחון 1701 העתיד להתפרסם בסוף השבוע, ובדיון הצפוי להתקיים בחודש נובמבר במועצת הביטחון בעקבותיו".

הערכה: ארגון פלסטיני ביצע את הירי

סמוך לשעה 19:15 אתמול שוגרה קטיושה בקוטר 107 מ"מ מדרום לבנון לעבר צפון ישראל. הרקטה נחתה ואותרה בשטחים פתוחים, לא רחוק מטיילת אחד היישובים הסמוכים לקריית שמונה. מערכת ההתראה לא הופעלה. במזל, באותה שעה לא היו בני אדם במקום, ולא דווח על נפגעים בנפש וברכוש.

בתגובה ביצע צה"ל ירי תגובתי לעבר המקום ממנו שוגרה הרקטה. במערכת הביטחון מעריכים כי ארגון פלסטיני קטן, ולא חיזבאללה, הוא שאחראי לאירוע. כמו כן ייתכן ועיתוי הירי קשור לעובדה כי היום זהו יום השנה ה-14 לחיסולו של פתחי שקאקי, מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, על ידי ישראל. שקאקי חוסל על ידי שני סוכני מוסד מחוץ למלונו במלטה.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק