גולני: החיילים מגנים על המ"מ המכה

חייליו של מפקד מחלקה בגולני שהודח לאחר שהכה טירון שלחו מכתב למג"ד ולמפקד הפלוגה וקראו להשאיר את הקצין בתפקידו. "הוא דואג לנו כמו אבא", הסבירו. דובר צה"ל: "הנושא בחקירת מצ"ח, המכתב לא מהווה שיקול "

יממה לאחר שנחשפה פרשת ההתעללות החמורה בצה"ל, מקבל מפקד המחלקה בגולני שהכה טירון גיבוי מחיילים בחטיבה.

פקודיו של הקצין שלחו מכתב למ"פ, למג"ד ולדובר צה"ל בו הם מבקשים להשאיר את המ"מ בתפקידו ויוצאים להגנתו. "לא היה ולא נברא", שלל אביו של אחד משולחי המכתב את פרטי האירוע שגורם מבוכה לצה"ל.

לטענת החיילים, חברם אכן פגע בלחיו של המפקד כפי שפורסם, אך המשך הסיפור, לפיו זימן המפקד את החייל לחדרו והפליא בו את מכותיו - בדוי ואין לו כל בסיס. "לא ברור מדוע החייל סיפר בבית החולים את מה שסיפר", תהה האב, "יכול להיות שרצה לעזוב את היחידה וזאת הדרך היחידה בה היה יכול לעשות את זה". חייל אחר העלה השערה לפיה המתלונן ניסה לנקום במפקד על שהטיל עליו תורניות רבות מדי.

כביסה נקייה למרותקים

במכתבם ציינו הטירונים כי המ"מ היה להם כאב אשר דאג לצרכיהם וטיפל בבעיות שהעלו בפניו. לדבריהם, הוא היה לוקח את מדיהם המלוכלכים של החיילים המרותקים לביתו ומחזיר להם אותם נקיים. בנוסף הוא נהג להשאיר כסף לפקודיו הבודדים שנשארו בבסיס בסוף השבוע.

בתחילה, כך מציין גורם המקורב לפרשה, אף שקלו הטירונים לסרב לפקודות הצוות הממונה עליהם, עד אשר יוחזר הקצין לתפקידו, אך מהר מאוד החליטו לפעול בדרך אחרת. "עכשיו הם רוצים לסיים שלוש שנות שירות וללכת הביתה", סיכם.

אך למרות הסיפורים מחממי הלב, יש לזכור כי במקרי התעללות רבים שנרשמו בצה"ל מיהרו חיילים להגן על מפקדם ודרשו שיחזור לתפקידו. עם הזמן שחולף, כך מראה הסטטיסטיקה, מבינים החיילים את חומרת האירועים ומוכנים לצאת כנגד מי שפגע בהם ובערכי צה"ל.

מדובר צה"ל נמסר כי חקירת מצ"ח נפתחה בנושא ועם סיומה יועברו הממצאים לחוות דעת הפרקליטות הצבאית. "המכתב המדובר אינו מהווה שיקול ובהתאם לממצאי החקירה יוחלט על המשך טיפול במפקד המחלקה, שכזכור הושעה עד תום הבירורים", הוסיפו בדובר צה"ל.

סגר חשבון

ביום חמישי האחרון פגע בטעות הטירון, חייל ביחידה מובחרת של חיל המודיעין, במפקדו בעת אימון קרב מגע. הקצין בדרגת סג"מ לא נשאר חייב, קרא לטירון לבוא עמו לאחר החדרים והחל להכותו ולחבוט אותו בכל חלקי גופו. כאשר חזר החייל לחופשת סוף השבוע בביתו, הבחין אביו בחבלות שעל גופו וביקש מבנו הסבר. רק אז, העז החייל לספר את שעבר עליו ופונה לקבלת טיפול בבית החולים קפלן ברחובות.

במקביל, פנה אביו של הטירון לגורמים הרלוונטיים בצה"ל ודיווח להם על ההתעללות. המפקד הודח מתפקידו, ובתום החקירה של המשטרה הצבאית יוחלט אם לשחררו מהצבא.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

תזכורת: ההתעללות בשריון נחשפת