התרחיש הקודר של צה"ל: יותר הרוגים בעורף מאשר בחזית

ניתוחים חדשים של מערכת הביטחון צריכים להדאיג את כולנו. עפ"י ההערכות, במלחמה הבאה ימותו הרבה יותר אזרחים בעורף. יותר מאשר חיילים בחזית. אז איך נערכים?

בעוד צה"ל וצבא ארה"ב עורכים תרגיל צבאי נרחב, מפורסם היום מערכת הביטחון תרחיש מדאיג לפיו צפויים להיהרג הרבה יותר אזרחים מחיילים במערכה הצבאית הבאה שתנהל ישראל. 

התרחיש החדש נשען על ניתוחים סטטיסטיים שנערכו לאחרונה. על פיו, נוכח צבירת רקטות הקרקע-קרקע גם בקרב החיזבאללה, גם אצל הסורים וגם בעזה, אם תפרוץ מלחמה בימים אלה, מספר האזרחים שייפגעו כתוצאה מירי הרקטות לעבר העורף הישראלי יהיה גבוה בהרבה מהחיילים שייפגעו באותה החזית במהלך הלחימה.

לא יהיה כ"כ הרבה זמן

למה מחייבת ההערכה הזאת? קודם כל, היא מצדיקה את הישנותם של התרגילים מסוג זה שנערך בימים אלה עם האמריקנים ולשפר את מיגון העורף. אולם חשובה היא יותר העובדה שדפוס הפעילות של צה"ל יהיה חייב להשתנות נוכח ממצאי התרחיש.

במערכה הבאה כבר לא יהיה לצה"ל כל כך הרבה זמן להכין את העורף למערכה. אם בכל יום שיחלוף יהיו עוד ועוד נפגעים בעורף, הדבר יחייב את צה"ל להגיב הרבה יותר מהר וחזק. על כן, התרגילים האלה, כמו זה שמתנהל עכשיו - חשובים כל כך, נוכח האיום המתגבר על העורף הישראלי.

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה 

הווידאופדיה: מלחמת לבנון השנייה