תיעוד: מתנחלים גונבים זיתים מפלסטינים

שוב תקרית אלימה בשטחים: מתנחלים תועדו על ידי מצלמות "בצלם" מוסקים עצי זית בחלקה שבבעלות תושב פלסטיני. הקלטת, באורך כ-20 דקות, הועברה למשטרה. בצלם אומרים כי שני מתנחלים נעצרו. אלוף פיקוד המרכז היוצא: הקצנה בהתנהגות המתנחלים

תושב הכפר אל-מורייר, צפונית-מזרחית לרמאללה, הבחין בשבוע שעבר בקבוצת מתנחלים פולשת לשטח שבבעלותו. הוא מיהר לקחת את המצלמה הביתית ולתעד את מעשיה של החבורה: מוסקים, באין מפריע, את עצי הזית שלו.

המתנחלים מתועדים בתמונות מסיימים למסוק את העצים, ממלאים את הזיתים בשקיהם ואז יורדים מן החלקה לרכבם שנמצא בסמוך - ומסתלקים מן המקום. התקופה היא תקופת המסיק, למרות שהשנה היא מצומצמת בשל תנובת זיתים נמוכה, אך זה לא מפריע להיווצרותם של עימותים על בסיס יומי בין המתנחלים לפלסטינים. רק לפני יומיים, ממש באותו הכפר, כרתו מתנחלים 50 עצי זית.

המנהל האזרחי, הצבא והמשטרה פועלים בשיתוף עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים במטרה למנוע חיכוך. כשצריך גם מאבטחים את פעולות המסיק של שני הצדדים. באותו ההקשר, מתח הערב אלוף פיקוד המרכז היוצא גדי שמני, ביקורת חריפה על התנהלות המתנחלים כלפי הפלסטינים בתקופה האחרונה. "אין דרך אחרת בטיפול באותם הגורמים המנסים לפגוע באושיות הדמוקרטיה ולהלך עלינו אימה", אמר שמני בטקס חילופי האלופים שנערך היום.

"עלינו להוקיע אותם פומבית ולגלות כלפיהם אפס סובלנות", הוסיף האלוף שמני. עשרה מיליון עצי זית קיימים בגדה המערבית, וכל שנה גוברות האלימות והמתיחות סביב המסיק. במערכת הביטחון מדברים על כ-300 צעירים יהודים שמהווים את ה"גרעין הקשה" שמתסיס ומתחכך עם האוכלוסייה הפלסטינית סביב מסיק הזיתים.