צה"ל מציג: מחסן התחמושת שהתפוצץ בלבנון והרג בכיר חיזבאללה

מזל"ט של צה"ל תיעד את הדקות אחרי הפיצוץ בבניין בלבנון שבו נהרג בכיר חיזבאללה. הארגון טוען כי מקור הפיצוץ הוא בנפל ישן, אבל הסרטון שצולם מהאוויר מוכיח כי המקום שימש מחסן נשק של חיזבאללה

יממה לאחר הפיצוץ המסתורי אמש בדרום לבנון, פרסם אמש צה"ל תמונות ממזל"ט שהוזנק למקום על מנת לברר את פשר האירוע. בתמונות מתועדים פעילי חיזבאללה "מנקים" את השטח מכל זכר לאמל"ח, ורק לאחר מכן פותחים את האזור לכניסת כוחות האו"ם. התמונות מפריכות את טענות הארגון כי לא מדובר במחסן נשק, אלא בנפל ישן.

מיד לאחר הפיצוץ ביום שני בערב, הפנו בפיקוד הצפון מזל"ט שחג באזור על מנת לעמוד על נסיבות האירוע. מהתמונה הנגלית ממנו עולה כי חיזבאללה הסתיר מחסן אמל"ח ובו עשרות רקטות. דקות אחר כך מגיעות שתי משאיות ונצמדות למבנה שחלקו נהרס. אנשי הארגון תועדו מעמיסים את הרקטות, בקוטר 122 מילימטר, שלא התפוצצו.

אנשי החיזבאללה סגרו את האזור והשתלטו על צירי הגישה, תוך שהם מרחיקים ומונעים את כניסתם של גורמים זרים לכפר. בתמונות מהמזל"ט מתועדת גם רקטה גדולה, ייתכן שמדובר ברקטה מסוג "פג'ר", מועמסת על אחת המשאיות. לאחר מכן מכוסות המשאיות בכיסוי הסוואה מיוחד והן יוצאות בנסיעה מהירה לכפר דיר קאנון א-נהאר, הממוקם ארבעה קילומטרים מנקודת הפיצוץ.

3 שעות של הכנות

המזל"ט ממשיך לעקוב אחר פעילות המשאיות עם הרקטות, וחושף את ניסיונות המילוט שלהן. בהמשך, מתועדות המשאיות נכנסות לתוך מחסן האמל"ח החדש. רק לאחר שלוש שעות מרגע הפיצוץ, לאחר שהשטח "נוקה" על ידי פעילי החיזבאללה, אפשרו אנשי חיזבאללה ליוניפי"ל וצבא לבנון להיכנס לשטח.

אנשי האו"ם התקשו לחקור את האירוע ובצה"ל מיהרו להעביר להם את התמונות מהמזל"ט - הוכחה כי חיזבאללה שיקר כשטען כי מדובר בפיצוץ נפל ישן, ונחשף שוב כשהוא מצפצץ על החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם.

כוחות יוניפי"ל נמצאים באזור דרום לבנון, אך הם נזהרים מלהיכנס לתוך הכפרים עצמם, מתוך חשש להתעמת עם החיזבאללה. הארגון מנצל את המצב ומונע את כניסתם של פקחים ל-160 הכפרים השיעים בדרום לבנון. ההערכה במערכת הביטחון היא כי החיזבאללה הקים כ-300 מחסני רקטות וטילי נ"ט, כמו זה שהתפוצץ אמש.

סוריה ממשיכה להעביר לחיזבאללה מדי שבוע אמצעי לחימה רבים - ממחסני הצבא הסורי היישר לזרוע הצבאית של החיזבאללה. דמשק זוכה לשקט, אין עליה לחץ בינלאומי ובצה"ל מודאגים מאוד מזרימת הנשק החופשית לחיזבאללה.

בעקבות פיצוץ מחסן הנשק של חיזבאללה העבירה אתמול שגרירת ישראל לאו"ם פרופ' גבריאלה שלו תלונה דחופה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולנשיא מועצת הביטחון של האו"ם בדבר הפרה חמורה של החלטה 1701.

השגרירה שלו ציינה כי מדובר במקרה שני של פיצוץ מחסן נשק של חיזבאללה בתוך שלושה חודשים, וכי הדבר מוכיח שוב שהארגון מחזיק בנשק לא חוקי מדרום לליטאני ובונה תשתית צבאית מחודשת באזור. בתלונה נכתב כי חיזבאללה עושה שימוש בכפרים המאויישים באוכלוסייה אזרחית על מנת לאחסן נשק, משתמש בתושביו כמגן אנוש ומעלים ראיות.

לפני 3 חודשים: מחסן תחמושת התפוצץ בדרום לבנון

לפני כשלושה חודשים התפוצץ מחסן תחמושת של חיזבאללה בעיירה חרבת סלם, כ-15 קילומטר מהגבול עם ישראל.

באירוע לא נפגע איש, אך קולות הפיצוץ נשמעו היטב בסביבה וגרמו בהלה גדולה בקרב תושבי האזור. הפיצוץ נראה היטב גם בתצפיות צה"ל לאורך הגבול, ובעקבותיו הגישה ישראל תלונה רשמית ליוניפי"ל על הפרת החלטה 1701 של האו"ם.