כך נראית הספינה הגרמנית שנשאה נשק מאירן לסוריה

ה"דר שפיגל" הגרמני מדווח כי כוחות אמריקנים פשטו במפרץ סואץ על ספינה גרמנית שהעבירה נשק מאירן - ככל הנראה לסוריה. על הסיפון נתפסו 8 מכולות עמוסות בכדורי קלצ'ניקוב ומחסניות. בעקבות האירוע מורגשת מבוכה בגרמניה, שהספינה בבעלותה הפרה את האמברגו של האו"ם. גורם ביטחוני בישראל: "זה לא בלתי סביר"

כוחות צבא אמריקנים פשטו על ספינה גרמנית בתחילת החודש במפרץ סואץ, ומצאו על סיפונה שמונה מכולות נשק שככל הנראה נשלחו לסוריה מאירן - כך מדווח המגזין הגרמני "דר שפיגל". בישראל מסרבים להתייחס לדיווח באופן רשמי, אבל גורם בטחוני מסר לחדשות 2 כי "אירוע שכזה אינו בלתי סביר".

מקורות מדיניים בגרמניה מתייחסים לאירוע כתקרית מביכה במיוחד. לדבריהם, תפיסת המשלוח עלולה לפגוע ביחסים הבינלאומיים של המדינה, במיוחד מכיוון שהיא מהווה הפרה בוטה של אמברגו הנשק שהטיל האו"ם על אירן.

על פי הדיווחים ב"דר שפיגל", חיילים של הצבא האמריקני פשטו על הספינה "HANSA INDIA" בשעה שעשתה את דרכה במפרץ סואץ, זאת בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל מסוכנויות ביון. בפשיטה המתוכננת התגלו שבע מכולות שבתוכן כדורי קלצ'ניקוב, ואחת נוספת עמוסה במחסניות מלאות תחמושת.

גרמניה פתחה בחקירה

על פי ההערכות, הנשק הרב שנשלח מאירן כוון להגיע לידי צבא סוריה או לידי כוחות חיזבאללה בלבנון. הניסיון להעביר את הנשק הוא הפרה בוטה של החלטה 1747 של מועצת הביטחון של האו"ם, האוסרת העברת נשק לאירן או ממנה.

לדברי חברת הספנות 'לאוהנרדט אנד בלוברג' שמפעילה את הספינה שנעצרה, "האנסה אינדיה" פועלת תחת חברת ספנות של אירן, וכי אין להם כל קשר או אחריות למקרה. ממשלת גרמניה הודיעה כי פתחה בחקירת האירוע.

לאחר הפשיטה האמריקנית, הושטה הספינה לעבר נמל מלטה, שם הורדו והוחרמו מכולות הנשק. משם המשיכה הספינה הגרמנית במסלולה.