טורקיה החרימה את ישראל - התמרון הבינלאומי בוטל

נראה כי היחסים בין ישראל לטורקיה הגיעו לשפל חדש: רגע לפני פתיחתו, ביטלו הטורקים את השתתפות חיל האוויר הישראלי בתרגיל האווירי הענק שתוכנן להיפתח מחר. האמריקנים הודיעו בתגובה כי גם הם לא ישתתפו בתרגיל, והטורקים החליטו לבטל את החלק הבינלאומי של התמרון

מטוס אמריקני בשמי טורקיה. התרגיל בוטל (AP)

כבר תקופה ארוכה שישראל גאה בשיתוף הפעולה הבטחוני-אסטרטגי עם טורקיה, שותפות שמגיעה במידה רבה לשיא בתמרונים הצבאיים שמקיימים שני הצבאות. הצעד המפתיע שביצעו עתה הטורקים מעלה הרבה מאוד סימני שאלה באשר ליחסים בין שתי המדינות.

מחר הייתה אמורה טורקיה לארח את התרגיל הצבאי "אנטוליאן איגל" - תמרון אווירי רחב היקף בהשתתפות חילות האוויר של ארה"ב, טורקיה ומדינות שונות מברית נאט"ו. חיל האוויר הישראלי היה אמור, כמו בשנים קודמות, להשתתף בתרגיל המדמה קרבות אוויר ותקיפות חיות בעיר קוניה שבטורקיה. 

אלא שברגע האחרון, ישראל נודתה מהתרגיל. ראש הממשלה הטורקי רג'יב טאיפ ארדואן סירב לתת למטוסים הישראליים ש"הפציצו בעזה" להיכנס למרחב האווירי של המדינה - כשברקע לחץ תקשורתי גדול במדינה המוסלמית.

ארה"ב התייצבה לצד ישראל

ישראל יכולה אולי להתנחם בסולידריות האמריקנית: ארה"ב הודיעה שאם ישראל לא תשתתף בתרגיל, גם היא לא תיקח בו חלק. הטורקים הבינו שהם נמצאים בבעיה, ביטלו את כל החלק הבינלאומי של התרגיל ודחו אותו למועד לא ידוע.

בצה"ל אישרו כי התרגיל למעשה נדחה עד להודעה חדשה, זאת "בעקבות החלטת טורקיה לשנות את הרכב המשתתפים ולא לשתף את ישראל, כמה ימים לפני תחילת התרגיל".