תחת אבטחה כבדה: צעדת ירושלים עברה בשלום

למרות המתיחות בבירה והחשש מהפרות סדר, אלפי השוטרים, החיילים ושוטרי המג"ב שאיבטחו היום את צעדת ירושלים, לא נאלצו להתמודד עם אירועים חריגים . השקט בבירה נשמר ועשרות אלפי אנשים נהנו ממצעד ססגוני וגם מקצת גשם

למרות המתיחות ששרה בימים האחרונים בירושלים והחששות מפני מהומות והפרות סדר, הסתיימה צעדת ירושלים בשלום וללא אירועים חריגים, גם בסמוך לשכונות אבו תור וסילוואן. הדבר היחידי שהעיב מעט על האירוע - היה הגשם המפתיע.

כ-70 אלף בני אדם השתתפו בחלק המרכזי של הצעדה בבירה, וזכו לאבטחה צמודה של כוחות מתוגברים. השוטרים והחיילים שמרו על הסדר והקפידו למנוע כל חיכוך בין הצועדים לתושבי מזרח ירושלים.

המשטרה נערכה בכוחות מתוגברים

צעדת ירושלים, ארכיון (עיריית ירושלים)
בעקבות ההתפרעויות אתמול של צעירים פלסטינים במזרח ירושלים, המשטרה נערכה בכוחות גדולים במיוחד לאבטחת הצעדה, שעברה הבוקר סמוך למוקדי החיכוך של הימים האחרונים בעיר. שניים מהמסלולים עברו בשכונת אבו טור, והשני סמוך לכפר סילוואן. במהלך היום נרשמו עומסי תנועה כבדים בבירה.

הר הבית יהיה סגור היום למבקרים יהודים ולתיירים, וכניסת מתפללים מוסלמים תוגבל לגיל חמישים ומעלה - כך החליטה אמש משטרת ירושלים לאור ריבוי התקריות בבירה.

צעדת ענק בירושלים

הבוקר יצאה לדרך צעדת ירושלים המסורתית, אחד מהאירועים המרכזיים והססגוניים ביותר בישראל במהלך חול המועד סוכות. בצעדה, שתתקיים במספר מסלולים. בצעדה השתתפו עשרות אלפי מהארץ ומחו"ל.

האירועים בבירה נערכו בצל מקרי האלימות שארעו בימים האחרונים בהם דקירה של חייל צה"ל שנפצע בינוני בפיגוע במחסום שועפט מצפון לירושלים אתמול. החייל שעלה לאוטובוס פלסטיני כדי לבצע בדיקה שגרתית נדקר בצווארו בידי אחד הנוסעים. החייל הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם כשהסכין עדיין נעוצה בצווארו. הדוקר, תושב הכפר ענתא נתפס ונעצר.

עוד אינדיקציה לאלימות המתוכננת התגלתה בצילומים שפרסמה משטרת ירושלים של מצבורי אבנים במריצות בתוך מסגד אל אקצה, וצילומים נוספים של מצבורי אבנים ברחבי העיר. צילומים אלה היוו את אחת הסיבות של פיקוד המשטרה אתמול לסגור את הר הבית למבקרים יהודים ולתיירים ולהגביל את כניסת המתפללים המוסלמים.

על רקע הידוק הביטחון במזרח ירושלים התרחשו מספר הפרות סדר באזור שכונת ראס אל עמוד, בצילומים מהשכונה ניתן לראות מסתערבים של משטרת ירושלים שנכנסים לתוך קבוצה של מיידי אבנים, ובתוך שניות השתלטו על  מיידי האבנים. עשרה מהמתפרעים נעצרו בהתפרעויות האלו.