חמאס: מחאה כן – רקטות לא

בעזה ממשיכים אמנם להתסיס נגד הנעשה בירושלים וקוראים להמשיך את המחאה האלימה - אך בשטחי הרצועה הכללים קצת שונים: אנשי החמאס סיכלו בימים האחרונים ניסיונות שיגור רקטות לעבר ישראל, ואף החרימו אותן מידי החמושים. גורמים ברצועה: הארגון רוצה שההסלמה תיעשה רק בירושלים, וחושש מתגובה ישראלית שתדרדר את המצב בעזה

חמושי הג'יהאד האיסלאמי. "לא לירות" (רויטרס)

בכל זאת חוששים מאיבוד שליטה: ארגון החמאס פועל נמרצות בימים האחרונים על מנת למנוע מארגוני הטרור האחרים ברצועת עזה לירות רקטות לעבר ישראל ולבצע פעולות צבאיות נגד כוחות צה"ל באזור גדר המערכת, על רקע המהומות בירושלים, מתוך חשש כי השקט הנוכחי השורר ברצועה עלול להיות מופר בתגובה קשה של ישראל - כך מדווח הבוקר העיתון "א-שרק אל-אווסט", הרואה אור בלונדון. על פי הדיווח, כוחות הביטחון של החמאס ברצועה הגבירו פעילות בשבוע האחרון, במטרה "למנוע תגובה לניסיונות לפגוע במסגד אל-אקצה".

העיתון מדווח הבוקר כי ראשי מנגנוני הביטחון בעזה התפרסו ברחבי הרצועה בניסיון לסכל כל פעילות עויינת נגד ישראל בתקופה הנוכחית, ובתקופות החגים בכלל. "רק ב-48 השעות האחרונות נעצרו שני חמושים שהיו כבר ערוכים לשיגור רקטות לעבר ישראל", אמרו גורמים באחד מארגוני ההתנגדות הפלסטיניים לעיתון. "הם נחקרו ושוחררו לאחר מספר שעות".

עוד אמרו המקורות כי ניסיון נוסף לשגר רקטות לעבר ישראל סוכל אף הוא בימים האחרונים, וכי אנשי מנגנוני הביטחון אף החרימו מספר רקטות שהיו מיועדות לשיגור. "החמושים אמרו לאנשי החמאס כי הם מתכוונים לירות בשל היעדר תגובה הולמת לנעשה בירושלים", אמרו המקורות לעיתון. "אנשי החמאס החרימו הרקטות והזהירו מפני הישנות מקרים שכאלו בעתיד", הם הוסיפו.

גורמים שונים ברצועה מעריכים כי החמאס שואף בחודשים האחרונים, ויותר מכל בתקופה האחרונה, על רקע ההתקדמות במגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, לשמור על שקט לאורך גדר המערכת, ולמנוע ככל שניתן פעולות ספורדיות נגד ישראל. "הרגיעה, השקט והמצב הנוכחי נוחים מאוד לחמאס", אמרו אמש בעזה. עם זאת, גם לאנשי הארגון קשה לשלוט בכל חמוש של זרוע כזו או אחרת לירות לעבר ישראל.

כוננות שיא במשטרה לקראת צעדת ירושלים

מעשיו של החמאס בשטח כלל אינם קשורים להצהרות בכירי הארגון בכלי התקשורת, ולרצונם להתסיס את המהומות באזור ירושלים. ראשי החמאס, מגובים באנשי דת מכל העולם הערבי, קראו בימים האחרונים להמשיך וללבות את המחאה באזור מסגד אל-אקצה, ו"לעשות כל שניתן למנוע את התוקפנות הישראלית", לדבריהם. אנשי דת מוסלמים, חלקם גם מהחמאס, קראו לציין כבר ביום שישי הקרוב יום מחאה בין-ערבי, נגד המתרחש בירושלים.

להשליך אבנים - דווקא כן (AP)
ועל רקע ההתפרעויות והמהומות בימים האחרונים, נערכת הבוקר המשטרה בכוחות מתוגברים במיוחד לאבטחת צעדת ירושלים, שתעבור הבוקר סמוך למוקדי החיכוך של הימים האחרונים בעיר. מסלול אחד עובר בין היתר בשכונת אבו טור, ואילו השני יעבור סמוך לכפר סילוואן. במהלך היום צפויים עומסי תנועה כבדים בבירה.

הר הבית יהיה סגור גם היום למבקרים יהודים ולתיירים, וכניסת מתפללים מוסלמים תוגבל לגיל חמישים ומעלה - כך החליטה אמש משטרת ירושלים לאור ריבוי התקריות בבירה.