בהר הבית: אבנים מוכנות לפעולה

בכותל המערבי התקיימה היום תפילת ברכת הכהנים המסורתית תחת אבטחה משטרתית כבדה, והסתיימה ללא עימותים. אולם המשטרה נערכת לחידוש העימותים עם מפגיני התנועה האיסלאמית בימים הקרובים. היום מציגה המשטרה תמונות מתוך מסגד אל-אקצה, שעשויות להוכיח כי אנשי הפלג הצפוני תיכננו את העימותים

חייל צה"ל נפצע בינוני בפיגוע דקירה במחסום שועפט מצפון לירושלים. החייל עלה לאוטובוס פלסטיני כדי לבצע בדיקה שגרתית, ואז נדקר בצווארו בידי אחד הנוסעים. החייל הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם כשהסכין עדיין נעוצה בצווארו. הדוקר, תושב הכפר ענתא נתפס ונעצר.

תפילת ברכת הכהנים ברחבת הכותל המערבי הסתיימה היום ללא אירוע חריג. יותר מעשרת אלפים מתפללים השתתפו בתפילה שאובטחו בידי 2,000 שוטרים. משטרת ירושלים הסבירה היום שאחת הסיבות לסגירת ההר למבקרים יהודים ולתיירים היא תמונות בהן אפשר לראות את מצבורי האבנים שהוכנו בתוך מסגד אל אקצה לקראת ברכת הכהנים.

אז מי אחראי למהומות בהר הבית? המשטרה מציגה היום תמונות מתוך מסגד אל-אקצה שמוכיחות, לטענתה, כי אנשי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית תכננו את העימותים אתמול.

הצילומים הללו של מצבורי האבנים במריצות בתוך המסגד, וצילומים נוספים של מצבורי אבנים ברחבי העיר, היוו את אחת הסיבות של פיקוד המשטרה אתמול לסגור את הר הבית למבקרים יהודים ולתיירים ולהגביל את כניסת המתפללים המוסלמים. הצילומים מצטרפים לקריאות שהושמעו על ידי התנועה האיסלמית להמונים להגיע למקום, ולמידע מודיעיני אחר לפי היתה הכוונה לעורר מהומות.

"הפעילות שלנו בשבוע האחרון הושפעה ממודיעין שאספנו, מהתקשורת ומדברים שאמרו בתנועה האיסלאמית", אמר היום מפקד משטרת ירושלים אהרון פרנקו.

המשטרה עשתה הכל כדי למנוע הפרות סדר ולהעבירן לפריפריה. בצילומים מתוך שכונת ראס אל-עמוד, לא רחוק מהמסגד, ניתן לראות מסתערבים של משטרת ירושלים שנכנסים לתוך קבוצה של מיידי אבנים, ובתוך שניות משתלטים על המיידים. עשרה מהמתפרעים נעצרו, ובסך הכל היום עבר שקט.

 ברכת הכוהנים התנהלה ללא אירועים חריגים

כ-2,000 שוטרים נפרסו סביב הר הבית וברחבת הכותל, כדי לאבטח את עשרות האלפים שהשתתפו בברכת הכוהנים המסורתית לרגל חג הסוכות. התפילה הסתיימה ללא אירועים חריגים.

החשש היה כי מוסלמים יגיעו למקום הקדוש, וינסו ליידות אבנים מהר הבית לעבר רחבת הכותל. המשטרה הודיעה כי תיירים ומתפללים יהודים לא יורשו להיכנס למתחם הר הבית מחשש להתפתחויות אלימות. עוד הוחלט להגביל גם את כניסת המתפללים המוסלמים. למתחם הר הבית מורשים להיכנס רק מתפללים בני 50 ומעלה בעלי תעודות זהות כחולות.

שוטרים רבים נפרסו ברחבי העיר העתיקה כדי לאבטח את בואם ופיזורם של מתפללים. במשטרה נערכו לאפשרות כי צעירים הפלסטינים ינסו להתעמת עם שוטרים גם בסמטאות העיר, מכיוון ששם קל להם יותר להימלט.

מנסים למנוע התלקחות

גם ירדן מוטרדת מההתפרעויות בהר הבית. משרד החוץ הירדני זימן אמש לשיחה את שגריר ישראל בירדן יעקב רוזן בניסיון למנוע התלקחות. באיגרת שנמסרה לשגריר מתבקשת ישראל לנהוג באיפוק ולמנוע את איבוד השליטה באזור הרגיש.

אתמול בבוקר הבעירה התנועה האיסלאמית את השטח כשקראה למוסלמים להגיע לעיר העתיקה ו"להגן על הר הבית מפני יהודים". והם עשו כך. כמה מאות מוסלמים התעמתו עם כוחות המשטרה ויידו לעברם בקבוקים ואבנים.

השוטרים הצליחו לפזר את המפגינים לעבר השכונות הסמוכות. כתוצאה מההתפרעויות האלימות נפצעו שני שוטרים קל. אחד מהם פונה לבית החולים לקבל טיפול רפואי.

ההתפרעויות הגיעו לאחר שהמשטרה החליטה לסגור את המתחם כולו בעקבות שמועה שנפוצה בקרב פעילי התנועה האיסלאמית כי בכוונת יהודים לעלות ולהתפלל במקום.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק