"עסקת הקלטת" של גלעד שליט יצאה לדרך

כבר אמש שיחררה ישראל אסירה פלסטינית ראשונה, עוד בטרם קיבלה לידיה את הקלטת שמתעדת את גלעד שליט. האסירה, בת 15 בלבד שהורשעה בתקיפת שוטר, שוחררה במפתיע והיא נכללת ברשימת 20 האסירות שצפויות להשתחרר בתמורה לאות החיים מגלעד - שצפוי להגיע לישראל כבר מחר

"עסקת הקלטת" של גלעד שליט כבר החלה להתגלגל: ישראל שיחררה אמש אסירה פלסטינית שנכללת ברשימת האסירות שעל שחרורן סוכם במו"מ בין ישראל לחמאס, בתמורה לקלטת עם תיעוד מצולם של החייל החטוף גלעד שליט.

האסירה, בראא' מלאקי מרמאללה, ששמה נכלל ברשימה שפרסם שירות בתי הסוהר, תועדה הלילה בביתה לאחר ששוחררה מבית הכלא הישראלי. המשוחררת הטרייה היא בת 15 בלבד, והיא הורשעה בתקיפת שוטר ישראלי ובנסיון לגרימת מוות באמצעות סכין. מועד השחרור המקורי שלה היה בנובמבר הקרוב, כך שלמעשה שחרורה במסגרת העסקה הוקדם בשבועות ספורים בלבד.

"הייתי בבית המשפט בתל אביב. השופט שחרר אותי ושמי מופיע ברשימת האסירות שישוחררו במסגרת העסקה", אמרה האסירה המשוחררת. מלאקי "הספיקה" לרצות עשרה חודשים בכלא הישראלי.

"אני מאוד שמחה להשתחרר ולראות את הורי", אמרה מלאקי. "אבל אני לא לגמרי שמחה כיוון שצריך לשחרר את שאר האסירים, ובמיוחד את הנשים שכלואות כבר זמן רב, יש עליהן יותר מדי לחץ".

ישראל: שחרורה המוקדם אינו קשור לעסקה

מלשכת ראש הממשלה נמסר הבוקר כי אמש נערכה לאסירה ועדת שחרור ללא קשר לעסקה עם חמאס. במקביל לוועדה, הוחלט להכליל את מלאקי ברשימת האסירות וכך נוצר מצב שהיא שוחררה לפני יום שישי.

בניגוד להסבר שהתקבל מלשכת ראש הממשלה, אמה של מלאקי נשמעה מופתעת מעצם השחרור: "לא ידעתי שהיא עומדת להשתחרר, רק אתמול ביקרתי אותה", סיפרה האם הנרגשת. "הודיעו לי בטלפון שהיא עומדת להשתחרר והייתי מבולבלת, אני כל כך שמחה שהיא שוחררה".

הקבינט המדיני ביטחוני אישר את שחרורן של העצירות הפלסטיניות כצעד בונה אמון מול חמאס לצורך קבלת אות חיים משליט. מנגד, יעבירו המתווכים המצריים והגרמניים קלטת וידאו באורך של דקה אחת לפחות, שצולמה בשבועות האחרונים של גלעד, שמספקת פרטים על מצבו.

ההערכות הן כי בקלטת ייראה גלעד עצמו מדבר למצלמה כשהוא מחזיק בידו משהו המוכיח כי הקלטת צולמה ממש לאחרונה. בחמאס מציינים כי המתווך הגרמני שצפה בקלטת העיד כי שליט "נראה במצב טוב". דברים ברוח זו אמר גם בכיר החמאס בדמשק אבו מרזוק: "הכוונה היא להוכיח שהוא בחיים ובבריאות טובה".

במשפחת שליט בירכו על ההתפתחויות האחרונות והגדירו אותן כ'צעד ראשון בכיוון הנכון'. "המשפחה מצפה בכיליון עיניים לקבל אימות חיים אותנטי ראשון מגלעד", נמסר בהודעה מיוחדת. "יחד עם זאת המשפחה לא תנוח ולא תשקוט בתמיכת הפעילים המסורים והציבור הרחב, עד אשר נראה את גלעד בבית לאחר כמעט 1200 ימים, שגלעד נמק בכלא החמאס"

הקלטת עם התיעוד של גלעד אמורה להגיע לישראל כבר מחר, לאחר שראש המודיעין המצרי עומר סולימאן אישר אותה. חגי הדס, האמון על המשא ומתן מטעם ישראל, אמור לקבל לידיו את הקלטת, בשעת שיתר עצירות החמאס יצאו לחופשי.

כל הפרטים על קלטת שליט

סקר חדשות 2: 72% בעד "עסקת הקלטת"

תזכורת: קולו של גלעד מהשבי

"גיבורת" העסקה של חמאס: האמא המתאבדת

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק