סקר חדשות 2: 72% בעד "עסקת הקלטת" של שליט

ביום שישי הקרוב אמורה ישראל לקבל אות חיים מגלעד שליט, בדמות קלטת וידאו בה מצולם גלעד כשהוא חי ובמצב טוב. בתמורה תשחרר ישראל 20 אסירות פלסטיניות. בינתיים ראש הממשלה יכול להיות רגוע: מסקר מיוחד שנערך עבור חדשות 2 עולה כי רוב גדול מהציבור תומך ב"עסקת הקלטת"

72% מהציבור סבור כי ישראל צריכה לשחרר 20 אסירות פלסטיניות תמורת קלטת המתעדת את גלעד שליט - כך עולה מסקר שנערך הערב על ידי מכון המחקר פאנלס במיוחד עבור אתר חדשות 2.

אם ראש הממשלה נתניהו חושש מעתירה לבג"צ בנושא העסקה, הוא יכול להיות רגוע: רוב גדול בעם תומך ב"עסקת הקלטת", כשלב מקדים לעסקה בה ישוחרר גלעד שליט תמורת מאות אסירים פלסטינים.

20% מהנשאלים שומרים על עמדתם השוללת כל עסקה עם חמאס, והשיבו כי ישראל לא היתה צריכה לשחרר אסירות תמורת הקלטת. רק-8% מהנשאלים השיבו כי הם אינם יודעים.

הסקר נערך ביממה האחרונה בקרב 418 נשאלים, המהווים מדגם מייצג באוכלוסייה הישראלית. טעות הדגימה המירבית היא 4.7%.

"עסקת הקלטת": כל הפרטים

ביום שישי הקרוב צפוייה להגיע לישראל קלטת שאמורה לשפוך אור על מצבו הפיזי של החייל החטוף גלעד שליט. חלק מהפרטים על הקלטת כבר ידועים, פרטים נוספים הם עדיין בגדר דיווחים בלבד ואין לנו אימות לגביהם ממקורות נוספים.

בחמאס אמרו כי ניתן יהיה ללמוד על מצבו של גלעד מהתמונות. בקלטת אנחנו צפויים לראות לפחות דקה אחת ובה סרטון וידאו של שליט כשהוא מדבר אל המצלמה. התמונות, כך על פי חמאס, צולמו לאחר מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, כלומר - בחודשים האחרונים. המתווך הגרמני שכבר צפה בקלטת העיד כי שליט נראה בה כשהוא חי, בריא ובמצב טוב.

על פי מקורות ערביים, מעבר לסרטון הווידאו של גלעד יופיעו בקלטת גם לפחות שלוש תמונות סטילס של גלעד מהשבי, בהן אחת בה נראים המדים שלבש גלעד ביום החטיפה - ועליהם כתם הדם שנוצר כתוצאה מהפציעה שנגרמה לו. תמונות הסטילס נועדו להבהיר לצד הישראלי כיצד בדיוק והיכן בדיוק נפצע גלעד ביום החטיפה וכיצד הוא טופל בשטח.

מתי צולמה הקלטת?

בחמאס מבטיחים כי התמונות צולמו בשבועות האחרונים. שליט צפוי להיות מצולם כשהוא מחזיק במשהו שיתן אינדיקציה לתאריך הצילום. ייתכן ומדובר בעיתון או חפץ אחר שנותן אומדן זמן, כפי שהיה במקרים אחרים של חטופים.

אורכה הכולל של הקלטת צפוי להיות בין דקה למספר דקות, והיא צפויה להגיע לידיו של הממונה על תיק שליט בישראל, חגי הדס, במקביל לשחרור האסירות הפלסטיניות במהלך יום שישי הקרוב.

בשלב זה עדיין לא ברור אם הציבור כולו יוכל לצפות באות החיים מגלעד. מיד עם הגיעה של הקלטת לחגי הדס ולישראל ביום שישי הקרוב, יצפו בה הגורמים המדיניים והביטחוניים הרלוונטיים. גם משפחת שליט תצפה - יחד עם המתווך הגרמני - בקלטת בה נראה גלעד. רק אחר כך יוחלט אם לפרסם את הקלטת בכלי התקשורת ולציבור הרחב.

מה משמעות "עסקת הקלטת"?

מדובר באות חיים מצולם ראשון ועדכני המעיד על כך גלעד חי ובריא. עסקת הקלטת מהווה מעין "שריקת פתיחה" למהלכים נוספים שעליהם כבר דובר במגעים בין הצדדים, וייתכן שכבר סוכמו בין הצדדים. הערכה זהירה של לוחות הזמנים: אם הכל ילך כשורה במו"מ, עד סוף השנה – כלומר נובמבר דצמבר, ייתכן שגלעד ישוב לביתו.  

היום ברור יותר מתמיד, כי ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה אסטרטגית "ללכת" על עסקת שליט, ולהמשיך את המו"מ שניהלה ממשלת אולמרט. הקלטת היא חוליה בשרשרת, שמעידה כי יש כאן יותר ממה שהעין רואה: משא ומתן פרטני ואינטנסיבי שגולש לפרטי העסקה הקטנים ביותר.

יחד עם זאת, ברור כי יש עדיין אבני נגף לא מעטות ממשלת ישראל תצטרך לקבל הכרעות קשות מאוד בנושא האסירים. גורם ישראלי בכיר מבהיר היום כי "העסקה לא הושלמה, יש עדיין דברים רבים לסגור". ברור כי מעבר לאות החיים, הקלטת היא מנוף לחץ על השרים שמתנגדים לשחרור אסירים תמורת שליט, משום שיהיה קשה להגיד "לא" כשפניו של גלעד החי מופיעות על המסך.

בהכנת הכתבה השתתפו אהוד יערי, אודי סגל, ניר דבורי, רוני דניאל, גאנם איברהים, עמית ולדמן וגלעד שלמור

חמאס: "נוכיח שגלעד בחיים ובבריאות טובה"

תזכורת: קולו של גלעד מהשבי

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק