צ'יקו תמיר: מצטער שהסכמתי להסדר הטיעון

הדיון בערעורו של תת-אלוף צ'יקו תמיר על הורדתו בדרגה בעקבות "פרשת הטרקטורון" נפתח היום. במהלך הדיון אמר תמיר: 'אם הייתי יודע שיקראו לי שקרן, לא הייתי מסכים להסדר הטיעון'

האם לאט לאט נסדק קו ההגנה שבחרו עורכי דינו של תת אלוף משה צ'יקו תמיר? היום החל הדיון בערעור שהגיש על ההחלטה להורידו בדרגה. עורכי דינו טוענים שהעונש אינו מידתי ולא מתבסס על העובדות שעליהן הוסכם בעסקת הטיעון.

התובעת הצבאית הראשית הקריאה לשופטים את מה שכתב תמיר עצמו בספרו שלו, וצלפה בסנגוריה.
התביעה סבורה שהנורמה שבית הדין המחוזי קבע היא הנורמה הנכונה, לפיה אין הבדל בין האמינות שנדרשת מקצינים, במיוחד קצינים בכירים בדיווח - ואין הבדל בקוד האמת.

אין שני קודי אמת בצבא. יש קוד אמת אחד. הוא נכון גם למבצעים וגם לעתות שגרה. ואי לכך טענה התביעה כי אין להתערב בגזר הדין. הטעות בגזר הדין הקודם זה שנתנו לו עונש על דברים שהוא לא עשה, ושלא היה להם יסוד בהכרעת הדין ובעובדות המוסכמות.

"בצה"ל חסרים מפקדים טובים"

השאלה, האם קו ההגנה שלך לא מתרסק אל מול התביעה? "ודאי שלא. אם שמתם לב, היא, בסופו של דבר, נאלצת להסכים עם מה שאני אומר. היא בסופו של דבר מסיטה את זה רק לאיחור בדיווח, ורק להסכמה לפיצוי כספי, לא לשקר. ודאי שלא".

אלוף במילואים עמירם לוין מתייצב היום לימינו של תמיר, מצטרף לחבורה קרובה של חברים וקצינים
שהולכים עימו לכל דיון. "בצה"ל חסר מפקדים טובים, וחשוב שיישארו כאלה - הטובים ביותר", הוא אומר.

בתוך זמן קצר יפסוק בית הדין הצבאי האם להחזיר לתת אלוף תמיר את הדרגה, ובינתיים משקיף מן הצד על הכול תת אלוף עימאד פארס שלא דיווח אמת למפקדיו,לקח אחריות והשעה עצמו, ממתין לראות כיצד זה יסתיים כאן. אז יחליט אף הוא האם להישאר או לפרוש מצה"ל.