קלטת שליט: פרטים חדשים

ביום שישי הקרוב אמורה ישראל לקבל אות חיים מגלעד שליט בדמות קלטת וידאו. נוסף על סרטון וידאו מהתקופה האחרונה, בו מצולם גלעד שליט כשהוא חי ובמצב טוב, יופיעו בקלטת גם תמונות סטילס של גלעד מהשבי, כולל צילום מדיו המוכתמים בדם מיום החטיפה. כתבי חדשות 2 עם כל הפרטים על "עסקת הקלטת"

ישראל וחמאס אישרו: ביום שישי הקרוב תגיע לישראל קלטת שאמורה לשפוך אור על מצבו הפיזי של החייל החטוף גלעד שליט. חלק מהפרטים על הקלטת כבר ידועים, פרטים נוספים הם עדיין בגדר דיווחים בלבד ואין לנו אימות לגביהם ממקורות נוספים.

מה נראה בקלטת?

בחמאס אמרו כי ניתן יהיה ללמוד על מצבו של גלעד מהתמונות. בקלטת אנחנו צפויים לראות לפחות דקה אחת ובה סרטון וידאו של שליט כשהוא מדבר אל המצלמה. התמונות, כך על פי חמאס, צולמו לאחר מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, כלומר - בחודשים האחרונים. המתווך הגרמני שכבר צפה בקלטת העיד כי שליט נראה בה כשהוא חי, בריא ובמצב טוב.

על פי מקורות ערביים, מעבר לסרטון הווידאו של גלעד יופיעו בקלטת גם לפחות שלוש תמונות סטילס של גלעד מהשבי, בהן אחת בה נראים המדים שלבש גלעד ביום החטיפה - ועליהם כתם הדם שנוצר כתוצאה מהפציעה שנגרמה לו. תמונות הסטילס נועדו להבהיר לצד הישראלי כיצד בדיוק והיכן בדיוק נפצע גלעד ביום החטיפה וכיצד הוא טופל בשטח.

מתי צולמה הקלטת?

בחמאס מבטיחים כי התמונות צולמו בשבועות האחרונים. שליט צפוי להיות מצולם כשהוא מחזיק במשהו שיתן אינדיקציה לתאריך הצילום. ייתכן ומדובר בעיתון או חפץ אחר שנותן אומדן זמן, כפי שהיה במקרים אחרים של חטופים.

מה אורך הקלטת?

אורכה הכולל של הקלטת צפוי להיות בין דקה למספר דקות.

מתי תגיע הקלטת?

הקלטת צפויה להגיע לידיו של הממונה על תיק שליט בישראל, חגי הדס, במקביל לשחרור האסירות הפלסטיניות במהלך יום שישי הקרוב.

האם נזכה לצפות בקלטת?

בשלב זה עדיין לא ברור אם הציבור כולו יוכל לצפות באות החיים מגלעד. מיד עם הגיעה של הקלטת לחגי הדס ולישראל ביום שישי הקרוב, יצפו בה הגורמים המדיניים והביטחוניים הרלוונטיים. גם משפחת שליט תצפה - יחד עם המתווך הגרמני - בקלטת בה נראה גלעד. רק אחר כך יוחלט אם לפרסם את הקלטת בכלי התקשורת ולציבור הרחב.

מה משמעות "עסקת הקלטת"?

מדובר באות חיים מצולם ראשון ועדכני המעיד על כך גלעד חי ובריא. עסקת הקלטת מהווה מעין "שריקת פתיחה" למהלכים נוספים שעליהם כבר דובר במגעים בין הצדדים, וייתכן שכבר סוכמו בין הצדדים. הערכה זהירה של לוחות הזמנים: אם הכל ילך כשורה במו"מ, עד סוף השנה – כלומר נובמבר דצמבר, ייתכן שגלעד ישוב לביתו.  

היום ברור יותר מתמיד, כי ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה אסטרטגית "ללכת" על עסקת שליט, ולהמשיך את המו"מ שניהלה ממשלת אולמרט. הקלטת היא חוליה בשרשרת, שמעידה כי יש כאן יותר ממה שהעין רואה: משא ומתן פרטני ואינטנסיבי שגולש לפרטי העסקה הקטנים ביותר.

יחד עם זאת, ברור כי יש עדיין אבני נגף לא מעטות ממשלת ישראל תצטרך לקבל הכרעות קשות מאוד בנושא האסירים. גורם ישראלי בכיר מבהיר היום כי "העסקה לא הושלמה, יש עדיין דברים רבים לסגור". ברור כי מעבר לאות החיים, הקלטת היא מנוף לחץ על השרים שמתנגדים לשחרור אסירים תמורת שליט, משום שיהיה קשה להגיד "לא" כשפניו של גלעד החי מופיעות על המסך.

מה יקבל חמאס בתמורה?

ישראל תשחרר בתמורה לקלטת 20 אסירות ממספר ארגונים פלסטיניים. אף אחת מהנשים לא הואשמה ברצח, אלא בניסיון לגרימת מוות ובעבירות אלימות. 

האסירות שצפויות להשתחרר בעסקה הן: איאת קיסי, רוג'ינא ריאד מוחמד, רימא אבו עיישה, הבה אבאד חליל אלנתשה, עבדאללה חליל, מימונה גברין, ג'האד אבט תורכי, בראאה מלכי, בוחארי מחמד צלאח לילא, פאטמה יונס זיק, ניבין חליל עבדאללה דוקה, אבו גולמי יוסף לנאן, שירין מוחמד חסאן, סנאא חגאגרה צלאח, סבאענה זיאד מוחמד מנאל, חמדאן עבד ג'והד זוהור, באיד אחמד יוסף היאם, נאהדה פרחאת דערה ונגוא עבד אלגני.

שמונה מהאסירות הן תושבות שכם, ארבע תושבות רמאללה,שלוש תושבות בית לחם, שלוש תושבות חברון ופלסטינית תושבת רצועת עזה. שבע מהמשוחררות הן חברות החזית העממית, שש חברות חמאס, חמש מהג'יהאד האיסלאמי ושתיים חברות בפתח.

אחת האסירות תשוחרר עם בנה התינוק

אחת מהאסירות שעתידות להשתחרר, פאטמה יוניס זיק, ילדה בכלא תינוק שנמצא איתה עכשיו - וישתחרר מהכלא יחד עם אמו. זיק, פעילת הג'יהאד האיסלאמי בחשד שתכננה לבצע פיגוע התאבדות נגד אוכלוסיה אזרחית ישראלית. בביתה שברצועת עזה כבר החלו בהכנות למסיבת השחרור.

בני המשפחה החלו לחגוג כבר עכשיו. בעלה אמר היום לסוכנות הידיעות רויטרס: "כל כך שמחנו לקבל את החדשות. אנחנו מקווים שכל שאר האסירים ישוחררו". זקי היא תושבת הרצועה היחידה שתשוחרר בסוף השבוע. היא תהפוך לגיבורת העסקה בעזה וצפויה להופיע במצעדים ועצרות פומביות לצידם של מנהיגי החמאס ומנהיגים פלסטינים אחרים.

20 האסירות נאשמות בין השאר בעבירות של ניסיון לגרימת מוות, אלימות כלפי חייל, החזקת סכין למטרה לא כשרה, קשירת קשר לביצוע פשע, אימון צבאי ללא היתר, החזקת נשק ונשיאת נשק.

בהכנת הכתבה השתתפו אהוד יערי, אודי סגל, ניר דבורי, רוני דניאל, גאנם איברהים, עמית ולדמן וגלעד שלמור

חמאס: "נוכיח שגלעד בחיים ובבריאות טובה"

תזכורת: קולו של גלעד מהשבי

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק