גובר החשש בארה"ב: ישראל תתקוף באירן

האירנים מצפצפים על האזהרות מצד מדינות המערב, ובוושינגטון גובר החשש שישראל תנקוט בפעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של אירן. הנשיא האמריקני עומד כעת בפני האתגר הראשון שלו מאז כניסתו לתפקיד ולמרות דבריו על אמונתו במו"מ עם אירן, נדמה שהכיוון הוא החמרת הסנקציות והלחץ הבינ"ל

חשיפת המתקן הנוסף של אירן להעשרת אורניום תפסה את העולם במבוכה. גם בארצות הברית מבינים שההתמודדות העיקרית של אובמה תהיה עם הנשיא האירני. אך בוושינגטון לא רק חוששים מההתחמשות האירנית, הם חוששים גם כי ישראל תבחר לא לחכות למיצוי השיחות - ותתקוף.

מאז חשיפת המתקן בסמוך לעיר קום, התקשורת האמריקנית עוסקת כמעט אך ורק בנושא זה, והוא מעסיק גם את מירב הפרשנים. הודעת הממשל האירני על תרגיל שיגור טילים לטווח בינוני וארוך העלתה עוד יותר את סף הערנות בוושינגטון.

בארה"ב חוששים שבישראל לא תהיה הסבלנות לחכות עד שמנהיגי העולם יסכימו על שורה של סנקציות נגד אירן. מלבד הגברת הפעולות הלוחמניות מצד אירן, גובר החשש בוושינגטון מפני פעולה צבאית ישראלית נגד מתקני הגרעין. 

המטרה: תוצאות בטווח הזמן המידי

על מנת לתת מענה לחשש מאירן ולחשש מתקיפה ישראלית, ינסה אובמה להגיע לפעולה בינלאומית שתשפיע בטווח הזמן הקצר על אירן. טווח מספיק קצר שיראה גם פה בישראל תוצאות מוחשיות.

ההערכה הכללית בבירה האמריקנית היא, שלמרות דברי אובמה על אמונתו בתהליך הדיפלומטי שאמור להתחיל עם אירן בז'נבה בשבוע הבא, הכיוון יהיה החמרת הסנקציות מול אירן בשיתוף פעולה מלא עם בריטניה וצרפת.

אפילו נשיא רוסיה התבטא בנושא ואמר שגם הוא מבין שאין דרך אחרת. הבעיה היחידה היא סין - שאיננה מעוניינת בשיתוף פעולה מסוג זה. הנשיא אובמה היה רוצה לשתף כמה שיותר מדינות בפעולתו נגד אירן ולהקדים את ישראל בשעון החול האוזל.

הווידאופדיה: תקיפת הכור בסוריה

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק