ביום כיפור: ניסוי טילים באירן

לא עושה רושם שמישהו באירן נבהל מחשיפת המתקן הנוסף להעשרת אורניום במדינה. נוסף לאישור על תחילת פעולתו הקרבה של המתקן הודיע גורם אירני רשמי על תרגיל מקיף בטילים ארוכי טווח שיחל מחר. הנשיא אובמה מודאג מדפוס הפעולה של האירנים אך לא נואש מהשימוש באמצעים דיפלומטיים

נדמה שהאירנים כלל לא נבוכים מהביקורת העולמית. יממה לאחר חשיפת המתקן הנוסף להעשרת אורניום שנמצא ברשותם, הודיעו גורמים במדינה שמחר יחל ניסוי טילים לטווח בינוני וארוך שיימשך מספר ימים. 

בזמן שבישראל תהיה הדממה של הפעילות בעקבות צום יום כיפור, הודיע הגנרל חוסיין סלאמי שאירן תערוך סימולציות של ירי טילים למטרות מרוחקות. סלאמי הודיע שהתרגיל ייערך במשך מספר ימים ויתקיים באתרים שונים במדינה. לדברי גורמי הביטחון במדינה התרגיל נועד לשפר את יכולות התגובה של אירן למתקפה אפשרית.  

הדיווח על התרגיל המקיף מצטרף לגילוי על קיומו של מתקן נוסף להשערת אורניום במדינה. מוקדם יות אישר גורם בכיר במדינה, שלא יעבור זמן רב עד שהמתקן להעשרת אורניום יתחיל לפעול.

"המתקן יעוור את עיני האויב"

"המתקן החדש יהפוך בקרוב לפעיל בעזרת האל ויעוור את עיני האויבים", הבטיח אחד מיועציו של מנהיגה הרוחני של אירן, עלי חמינאי. לדברי היועץ, מוחמד מוחמדי-גולפייג'אני, המשמש כראש לשכתו של חמינאי, המתקן עדיין נמצא בשלבי בנייה, אך מדובר בשלבי בנייה מתקדמים שיסתיימו בקרוב.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס מוקדם יותר לנושא המתקן הנוסף ואמר כי חשיפת המתקן הגרעיני של אירן הממוקם ליד העיר קום, מעידה על דפוס פעולה מדאיג של האירנים. דפוס זה, לדברי אובמה, מגביר את הדחיפות בקיום דיונים בין אירן לבין שש המעצמות, שנקבעו לאחד באוקטובר.

בנוסף, ציין אובמה בנאום הרדיו והאינטרנט השבועי שלו, כי הצעתו לדו שיח מעמיק עדיין עומדת בעינה, אולם היא טעונה שיתוף פעולה של טהרן עם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית, ועליה להוכיח שפניה לשלום.

גינויים נוספים של מנהיגי העולם

מנהיגי העולם תקפו אמש את נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בעקבות בניית המתקן הסודי לייצור נשק גרעיני, והסתרת דבר קיומו לאורך שנים.

הנשיא אובמה, ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון ונשיא צרפת, ניקולא סרקוזי פרסמו הודעות גינוי לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודתה שאירן חשפה מתקן נוסף, שני במספר, שהיא מפעילה להעשרת אורניום. על פי הסוכנות, אירן דיווחה כי תעשיר אורניום לשם הפקת חשמל בלבד.

מתקן לייצור חשמל?

אובמה, בראון וסרקוזי ידרשו מאירן לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לבחון באופן מיידי את המתקן שנמצא, על פי ההערכות, כ-160 קילומטרים דרומית-מערבית לטהרן.

טהרן סיפרה על המתקן במכתב שנשלח בתחילת השבוע לראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ד"ר מוחמד אל-בראדעי. בתחילה דיווחו על כך גורמים בכירים בווינה, ובעקבות כך פורסמה הודעת הסוכנות שטענה כי דרשה מטהרן לעקוב אחר המתקן, שאמור לפעול להפקת חשמל בלבד.

עדיין לא ברור אם מדובר במתקן פעיל או במתקן שהאירנים מתכננים את בנייתו. גורם אמריקני בכיר אמר ל"ניו יורק טיימס" כי המתקן הגרעיני החדש אינו פעיל עדיין, אך הוא עשוי להיכנס לפעולה כבר בשנה הבאה. להערכת האמריקנים, המתקן יכול להכיל כ-3,000 צנטריפוגות.

"אירן שוברת חוקים"

בפתיחת הפסגה אמר אובמה על רקע חשיפת המתקן החדש: "אירן שוברת את החוקים שצריכים להנחות את כל מדינות העולם" אובמה גם איים בתגובה קשה אם אירן לא תכנע לדרישות המערב ולהפסיק את תכנית הגרעין שלה.

סרקוזי ובראון לא נותרו מאחור והצטרפו לקו התקיף שמוביל אובמה, סרקוזי אמר שאירן לוקחת את הקהילה הבינלאומית למסלול מסוכן. ראש ממשלת בריטניה סיכם שההונאה המכוונת של הממשל האירני מעצבנת ומזעזעת את מדינות העולם.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק