הכירו: כלי השיט שלא צריך לוחמים

התמודדות עם הברחות לרצועת עזה דרך הים היא משימה קשה ולעיתים מסוכנת ולכן חושף צה"ל מערך שהיה חשאי עד כה ומטרתו - לוחמה בים ללא לוחמים. הצצה ראשונה ל-"אביר הים" כלי שיט לא מאויש שעשוי לשנות את כללי המשחק

כלי השיט החדש של חיל הים "אביר הים", פועל בדומה לכלי שיט אחרים, רק שאת הכל הוא עושה ללא הלוחמים של חיל הים. תיעוד ראשון של אמצעי הלחימה המכונה "כשב"ם"- כלי שיט בלתי מאויש, חושף את הנשק החדש של צה"ל נגד ההברחות המסוכנות דרך הים לרצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שמונה חודשים אחרי מבצע "צוק איתן" ממשיכים הפלסטינים לנסות ולהבריח חומרי לחימה דרך הים לרצועת עזה. באחרונה החל חיל הים להפעיל בגזרה זו את כלי השיט הבלתי מאויש, את "אביר הים" כדי להילחם בתופעה."זה כלי שיט שיודע לירות, שיודע לכרוז, להשפריץ מים, לתצפת במערכות הראיה המתקדמות ביותר וכל זה כשהוא מפליג בים ללא אנשים", מספר סא"ל ליאב, מפקד פלגת הדבורות הדרומיות בחיל הים.

רק בחודש האחרון סוכל ניסיון הברחה של נשק ממצרים דרך הים. הלוחמים השתלטו על ספינת דייג פלסטינית ועצרו את שלושת המבריחים שעליה, אך הסיטואציה הזו בה נדרש כלי שיט להתקרב כל כך לסירה חשודה, היא רגישה ומסוכנת. "תחשבו עליו כגשש קדמי שאוסף מידע ויודע גם להגיב אם צריך", מסביר סרן שלומי, מפקד יחידת "אביר הים".

"אביר הים" מופעל מהחוף או מכלי שיט אחר ומצטרף למאמץ לאיתור צוללנים שינסו להתקרב לישראל. עכשיו נבחנת האפשרות להשתמש בכלים אלו גם בגזרות נוספות, זאת על רקע העובדה שגם ארגון החיזבאללה החל לשפר את המערך הימי שלו.