כך נערכים הטייסים של צה"ל לגנרל חורף

עם טיפות הגשם הראשונות קפצנו לבקר את הטייסים בטייסת צופית בבסיס חיל האוויר שדה דב בת"א. "לטוס בתנאים כאלה זה כמו שישימו לך וילון על השמשה הקדמית באוטו", מספר סגן עומר. אך למרות זאת הם לא מפחדים. צפו בטובים לטייס מתרגלים טיסה בתנאי מזג אוויר קשים בעזרת סימולטור

גשם, ברד, רוחות חזקות, כל אלה, במצבים מסוימים, עלולים לסכן חיי אדם. בחיל האוויר הבינו זאת מזמן, וגם מצאו דרכים להכין את הטייסים לכך.

לפני שמתחילים תרגול באוויר, עולים הטייסים לתרגול "על יבש" בסימולטור של חברת אלביט. בסימולטור הם מתנסים בכל תנאי מזג האוויר, קיצוניים ככל שיהיו. מאותו הרגע שנכנסו, אפילו כשהשמש קופחת, אפשר לעלות לאוויר ולהרגיש חורף.

"אפשר אולי לדמות את הטיסה במזג אוויר קשה לנסיעה בכביש", מנסה להסביר סגן עומר, טייס מטוס צופית. "אתה שם לעצמך וילון על השמשה הקדמית, אתה לא רואה כלום והראות שלך היא למעשה על צג קטן שנמצא בתוך התא".

החורף המתקרב מהווה סכנה לכל כלי הרכב, אבל בעוד שעל הקרקע כוחות החילוץ יכולים להגיע ובמהירות, בגובה של 6,000 רגל הסכנה עוד יותר מוחשים. אבל טייסנו גיבורים. "אין פחד", אומר אחד מהם. "זאת הרגשה שונה, אבל עושים את זה בצורה מקצועית ומבוקרת".