דיווח: מסוקים ישראלים חיסלו את המבוקש בסומליה

לפני יומיים חוסל בסומליה סאלח עלי נבהן, מבוקש בכיר שתיכנן את פיגוע התופת הכפול בקניה בשנת 2002 בו נהרגו 3 ישראלים. היום מדווחת סוכנות ידיעות פלסטינית כי ישראל היא שאחראית לחיסול, זאת לאחר סיכום חשאי שהושג עם אתיופיה - ממנה המריאו המסוקים, ועם ארה"ב - שנטלה אחריות במקום ישראל. אז מי סגר את החשבון?

האם ישראל - ולא ארה"ב - היא שסגרה את החשבון לפני יומיים עם מתכנן הפיגועים בקניה? אם להאמין לסוכנות הידיעות הפלסטינית "פלסטין אל-יום", התשובה חיובית בהחלט.

על פי הדיווח הפלסטיני, טילים שנורו ממסוקי אפאצ'י ישראלים הם שחיסלו על אדמת סומליה את סלאח עלי סלאח נבהן, איש הג'יהאד העולמי. נבהן בן ה-28 היה מבוקש על ידי ה-FBI בחשד לתכנון ומעורבות במספר פיגועי טרור, בהם המתקפה על שגרירויות אמריקניות בקניה ובטנזניה בשנת 1998 וכן הפיגוע המשולב שאירע בשנת 2002, שכלל פיצוץ במלון בבעלות ישראלית במומבסה בירת קניה וירי טיל לעבר מטוס "ארקיע" שהמריא משדה התעופה בעיר.

החיסול בוצע, על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית, בכפר רובו באיזור בראוי בסומליה, כ-250 ק"מ דרומית לבירה מוגדישו, במהלך חגיגה כלשהי שנערכה בכפר. מסוקי האפאצ'י הישראלים המריאו, כך נטען, מבסיס צבאי באתיופיה, שיגרו כמה טילים לעבר המבוקש הבכיר והרגו אותו ואת המלווה שלו. שני אנשים נוספים שהיו עם המבוקש לא נהרגו בתקיפה, אך נעצרו והועברו לספינת הצי האמריקאי לחקירה. לאחר מכן שבו המסוקים לבסיס באתיופיה.

הפלסטינים טוענים עוד כי מפי מקורות ישראלים ואמריקנים, ביקורו האחרון של שר החוץ ליברמן במדינות אפריקה נועד לקבל "אור ירוק" מממשלת אתיופיה לקראת החיסול. בין המדינות סוכם, כך על פי הדיווח הפלסטיני, כי ישראל לא תיקח אחריות בפומבי לביצוע החיסול כדי לא להביך את אתיופיה מול מדינות ערב, ובמקום זאת ארה"ב תודיע כי כוחותיה ביצעו את התקיפה.

הפרשן של "פלסטין אל-יום" אף מקשר בין התקיפה השבוע בסומליה לבין תקיפת שיירת משאיות הנשק בסודן בחודש ינואר האחרון, שגם היא יוחסה לישראל על פי מקורות זרים.

ישראל תקפה, האמריקנים הודו?

כמה שעות לאחר החיסול דיווחה רשת ABC האמריקנית כי גורמי ממשל אמריקניים הודו שטיל שנורה ממסוק צבא ארצות הברית הוא זה שפגע וגרם לחיסולו של אחד מפעילי הטרור המבוקשים באזור, סלאח עלי סלאח נבהן.אותם גורמים הדגישו כי עדיין אין אישור סופי לכך שזהו אכן נבהן שנהרג, אבל צבא ארצות הברית אסף גופה החשודה כגופתו של המחבל ונערכות בדיקות על מנת לוודא שזוהי אכן גופתו.

מקור בכיר בממשלת סומליה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המבוקש, לו היה קשר ישיר עם אוסמה בן-לאדן בסוף שנות ה-90, היה במכונית שנסעה כ-250 קילומטרים מהבירה מוגדישו. עוד הוסיף הבכיר הסומלי כי נבהן וכן עוד ארבעה מפקדים של ה"שבאב המוג'הידין", מיליציה סומלית בתמיכת אל-קאעידה אליה הצטרף - נהרגו בתקיפה.

עד ראייה לאירוע אמר כי היו אלה חיילים צרפתים שאספו את גופתו שלאת נבהן, אבל דובר הצבא הצרפתי הכחיש בתוקף ומסר בתגובה "אין כוחות צרפתיים באזור שבו בוצע הרצח".

"סומליה היא קרקע נוחה לפעילות הג'יהאד"

סומליה היא מדינה מוכת טרור ואלימות, 18,000 סומלים מצאו את מותם בפעילות טרור ופעולות צבאיות משנת 2007, ועוד כמיליון וחצי בני אדם איבדו את בתיהם.

גורמי ביטחון מערביים מדגישים כי "סומליה היא קרקע נוחה לפעילות הג'יהאד באזור ובמדינות אחרות ברחבי העולם". אותם גורמים הוסיפו כי עלי נבהן הקים וניהל בסומליה מחנות אימונים לפעילי טרור מארגונים שונים ובהם אל-קאעידה. עיסוקו של נבהן גרם לארה"ב לנסות ולחסלו בחודש מרץ 2008, אך ללא הצלחה.