האו"ם: "צה"ל השתמש בפלסטינים כמגן אנושי"

ועדת גולדסטון קובעת כי ישראל וחמאס ביצעו פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". לפי הדוח, השתמש צה"ל בפלסטינים כמגן אנושי, ביצע מעצרים אלימים, חקר באיומים והרס בתים ללא הבחנה. בירושלים דוחים את ממצאי הוועדה וטוענים: הדוח בלתי מאוזן

ישראל על ספסל הנאשמים הבינלאומי: דוח מיוחד של ועדת גולדסטון מאשים היום את צה"ל בביצוע פשעי מלחמה נגד אוכלוסיה פלסטינית במבצע "עופרת יצוקה" בעזה. מבחינת האו"ם ישראל ביצעה יותר פשעים מחמאס, והשורה התחתונה היא המדאיגה ביותר - המלצה להעביר את הממצאים לבית הבינלאומי בהאג.

ממצאי הדוח, הנפרסים על יותר מ-500 עמודים, מפרטים כיצד צה"ל ביצע ירי מכוון לעבר מתפללים בתוך מסגד, אך זאת מבלי להתייחס כלל לסיבה. בדוח נכתב כי הירי של החיילים הישראלים כוון נגד אזרחים, נועדו להעניש אוכלוסייה, להשפיל. לפי הדוח, השתמש צה"ל בפלסטינים כמגן אנושי, ביצע מעצרים אלימים, חקר באיומים והרס בתים ללא הבחנה.

ישראל: הדוח לא מאוזן

בישראל לא הופתעו מהדוח, והמתינו לו במשך שבועות. "המנדט שניתן לועדת גולדסטון היה חד צדדי באופן מפורש, והתעלם מאלפי התקפות הטילים של החמאס נגד אזרחים בדרום ישראל, אשר הפכו את המבצע בעזה להכרחי", הסבירו בירושלים.

במשרד החוץ הדגישו כי תוצאות החקירה של האו"ם העניקו לגיטימיות לארגון הטרור חמאס, והתעלמו מהאסטרטגיה של חמאס שניצל אזרחים כמחסה לביצוע התקפות טרור. עם זאת, מתכוונים במשרד החוץ להתייחס לדוח בכובד ראש. "ישראל מחויבת לחלוטין לפעול בהתאם לחוק הבינלאומי ולבדוק כל טענה לעבירה על-ידי כוחותיה", נמסר מהמשרד.

 הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק