אסון רמון: בנו של אילן רמון נהרג בהתרסקות מטוס

הגורל מכה פעמיים: טייס חיל האוויר שנהרג בהתרסקות F-16 בדרום הוא סרן אסף רמון, בנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל שנהרג בהתרסקות המעבורת קולומביה לפני שש שנים. הלוויתו תתקיים בשעה 16:00 במושב נהלל, שם ייטמן לצד אביו. ישראל מתאבלת

טרגדיה בלתי נתפסת למדינת ישראל, לחיל האוויר ולמשפחת רמון: בנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, שנהרג בהתרסקות המעבורת קולומביה לפני שש שנים, נהרג אתמול בהתרסקות מטוס קרב שהטיס בדרום הארץ. אסף יובא למנוחה אחרונה וייטמן לצדו של אביו מחר בשעה 16:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין במושב נהלל.

אסף רמון, שסיים את קורס הטייס בהצטיינות לפני חודשיים וחצי בלבד, המריא לבדו מבסיס נבטים שבדרום לטיסת אימון בקרבות אוויר-אוויר, במטוס קרב מסוג F-16 "נץ". בשלב מסוים, בעוד המטוס משייט בגובה 18 אלף רגל, מוביל המבנה - בו היו 3 מטוסים - שם לב שמשהו אינו כשורה עם מטוסו של אסף, וקרא לו בקשר "שים לב לגובה".

אבל אסף לא ענה בקשר. להערכת בכירים בחיל האוויר אסף קיבל "בלק אאוט", לא תיפקד, לא הגיב וככל הנראה איבד את ההכרה בעודו בתא הטייס - עד שמטוסו פנה לכיוון הקרקע והתרסק.

הגורם להתרסקות: תקלה טכנית או "בלק אאוט" של אסף?

כוחות גדולים של צבא והצלה הוקפצו לאזור, כולל טיסות לאיתור הריסות המטוס. לאחר דקות ארוכות של חשש אותרו שברי המטוס באזור - ולצידם גופתו של רמון שנהרג במקום.

המטוס שהתרסק, מסוג F-16 "נץ" הוא מטוס קרב חד מושבי ותיק מאוד, נמצא בשירות חיל האוויר כמעט 30 שנה ונחשב לכלי טיס אמין ובטוח. בחיל האוויר ובבסיס נבטים ממנו המריא אתמול אסף רמון בודקים כעת את הסיבה לתאונה הקשה - אם מדובר בתקלה טכנית או בטעות אנוש. גם אפשרות של גורם שלישי - פגיעת ציפור במטוס - נבדקת. בחיל הוקמה ועדת בדיקה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה לחקר נסיבות התאונה.

תושבים מהיישובים הסמוכים דיווחו על "בום גדול" שנשמע מהמקום. "שמענו מנוע של מטוס", סיפרה שלומית כהן, תושבת מעלה חבר. "זה משהו שאנחנו מכירים, ואז שמענו אותו כאילו הוא תופס תאוצה לשתי שניות וראינו ענן אפור על הקרקע מהצד המזרחי של היישוב לכיוון המדרשה. אנחנו רואים המון מסוקים ומטוסים חגים שם עכשיו".

מיכל וייס, שמתגוררת סמוך למקום ההתרסקות סיפרה לקול ישראל על השניות הראשונות לאחר ההתרסקות: "הייתי בדרך החוצה ושמעתי לפתע רעש חזק של מטוס. הרמתי את הראש וכשהסתובבתי לכיוון, ראיתי כדור אש ופטריית עשן שחורה", סיפרה. תושבים אחרים חשבו שמדובר בקסאם או במטען חבלה. צה"ל הכריז על האזור שטח צבאי סגור עד לסיום בדיקת האירוע

שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי חיל האוויר הגיעו לבית המשפחה

עשרות בני משפחה וחברים זרמו אתמול לבית משפחת רמון ברמת חן. ביניהם היו הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, האלוף (במיל') איתן בן אליהו, מפקד חיל האוויר לשעבר וחברו הקרוב של אילן רמון ז"ל, היה עם המשפחה בשעות הקשות מרגע קבלת הבשורה המרה מאנשי קצין העיר, וכך גם מפקד חיל האוויר הנוכחי האלוף עידו נחושתן, ובכירים נוספים בחיל. גם הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, הגיע לביקור תנחומים בבית המשפחה האבלה.

ראש הממשלה נתניהו, ששהה בפגישה עם הנשיא מובארק במצרים, שוחח בטלפון עם רונה רמון והביע את תנחומיו. נתניהו ישתתף בהלוויתו של אסף רמון, ולצורך כך נדחתה פגישתו של רה"מ עם השליח האמריקני מיטשל ליום ג' בבוקר.

שר הביטחון ברק עזב את המקום אמש, לאחר ששהה בתוך הבית במשך שעה ארוכה יחד עם רעייתו נילי. "זה אסון שקורע את הלב. המילים מחווירות אל מול הכאב", אמר ברק. "אב שהוא מטובי הטייסים שהיו אי פעם בחייל האוויר שלנו וגיבור לאומי, ובן שהוא ברוך כישרונות, הלך בעקבות האב, גומר קורס טייס כמצטיין, ומסיים באסון תוך כדי אימון מבצעי, שנועד לבנות את הכוח ולהגן על כולנו". 

"אין מילים שיכולות להביא צער או נחמה לרונה ולילדים", הוסיף ברק, "אנחנו בתוך מערכת שחייבת להמשיך לטוס, לבצע ולחתור אל הקצה של  מעטפת הביצועים, של המטוסים ושל הטייסים, כדי שתמיד נהיה יותר חזקים ויותר מוכנים מכל יריב באזור. זה חלק מהמחיר הכבד, של החלטתנו לחיות חיים כעם ריבוני בארצו, באזור הזה של העולם, שהוא אזור קשה".
 
ברק סיים את דבריו ואמר: "אנחנו נמשיך לטוס ולהתאמן, נמשיך לפעול. טובי הבנים נהרגים, אבל טובי הבנים ימשיכו ללכת למקומות הכי טובעניים, ולכן גם הכי מסוכנים. תפילותינו ותקוותינו מלוות אותם. תמיד נפעיל את כל מאמצינו להחזיר אותם הביתה בשלום, תוך שהם מגנים על מדינת ישראל".

אסף הועלה בדרגה לאחר מותו

לצד כלי התקשורת הרבים שהגיעו למקום, נכנסו לבית חבורה של בני נוער, חבריו של אחיו הצעיר של אסף שבאו לתמוך במשפחה בשעה קשה זו. חבריו של אסף סיפרו כי הוא שב הבוקר לבסיס לאחר שבת בה בילה בבית. לדבריהם הוא ישן טוב ונח במהלך השבת. החברים הדליקו נרות נשמה בכניסה לבית וברחוב הסמוך, לזכרו של אסף.

אסף רמון, שהיה הבן הבכור במשפחה, הותיר אחריו את אמו, רונה רמון, שני אחים ואחות. מיד לאחר היוודע דבר האסון, הודיע צה"ל כי אסף הועלה בדרגה לאחר מותו לדרגת סרן. אסף יובא היום למנוחות בשעה 16:00 בבית העלמין בנהלל.

רמון ניצל לפני חצי שנה מתקלה במטוס

בחודש מרץ האחרון טס רמון במסגרת טיסת אימון על מטוס סקייהוק. רמון ומדריכו דיווחו במהלך הטיסה על תקלה בהגאים, ובמגדל הפיקוח החלה דאגה גדולה. השניים החליטו שלא לנטוש את המטוס, ובזכות מספר פעולות חירום שביצעו, הצליחו לנחות בשלום.

רמון הבן התגייס לצה"ל לקורס טייס בעקבות אביו, אילן רמון ז"ל. ביוני האחרון סיים את הקורס בהצטיינות, והחל באימון מתקדם.

בכירי המדינה סופדים לאסף

"מה שפקד אותנו היום זה יותר מאסון, זהו שבר, שבר בת עמי", אמר אתמול נשיא המדינה שמעון פרס שספד לאסף. "בחלומותינו הגרועים ביותר לא יכולנו להעלות על הדעת דבר קורע לב שכזה. לאבא - החלל לא היה גבול, לבן השמיים - לא היו תקרה", הוסיף נשיא המדינה.

"כמשפחה הם הוצבו כסמל לכל הגדול שבהיסטוריה היהודית ולכל הנועז שבמדינת היהודים. שניהם ישרי הדרך, זקופי הקומה נכונים לכל קריאה. שניהם שנולדו, גדלו ונפלו כמצטיינים שבמצטיינים ואיתם שתיבדל לחיים ארוכים האישה הנפלאה הזו רונה, שידעה לעמוד במבחנים על אנושיים".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו פירסם אמש הודעת אבל מיוחדת על מותו של רמון. "מעטים הם הרגעים שבהם הכאב הפרטי מפלח בעוצמה כזאת את הלב הלאומי", כתב נתניהו. "היום העם כולו עטוף ביגון אין קץ על מותו של אסף שנפל ממרומים כמו אביו אילן. זו טרגדיה נוראה לרונה ולכל משפחת רמון, זו טרגדיה נוראה לעם ישראל כולו".

הרמטכ"ל גבי אשכנזי ספד אף הוא לאסף: "רק לפני שלושה חודשים עמדתי נרגש, מחבק את רונה על מגרש המסדרים עת שאסף קיבל את כנפי הטיס מנשיא המדינה כחניך מצטיין של הקורס. אסף הלך בדרכי אביו, אל"מ אילן רמון. אסף הלך בשבילי הערכים, הנורמות והחתירה למצויינות שסלל לו אביו".

אביו: האסטרונאוט הישראלי הראשון

אביו של אסף, אילן רמון ז"ל, היה במשך שנים טייס בחיל האוויר. הוא נבחר לאסטרונאוט הישראלי הראשון שיצא לחלל. ב-16 בינואר, שנת 2003, המריאה מנאס"א המעבורת 'קולומביה' לחלל, ועליה אילן ושישה אנשי צוות. 

באחד בפברואר, כמה דקות לפני הנחיתה, ניתק הקשר עם המעבורת. בשל תקלה התפרקה המעבורת בתהליך כניסתה חזרה לאטמוספירה - כל אנשי הצוות, בינהם רמון, נהרגו.

בצעירותו, היה אילן רמון גם היה אחד מהטייסים, והצעיר שבהם, שהשתתפו בתקיפה בכור העירקי בשנת 1981. שנה מאוחר יותר, נתקל רמון בתקלה במהלך טיסה כשהטיס F16. הוא אמנם נאלץ לנטוש את המטוס, אך הצליח בפעם ההיא לשרוד.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, משה נוסבאום, רוני דניאל, גלעד שלמור, אילן ליזרוביץ', גיא פלג ודנה סומברג

אסון רמון - סיקור מיוחד:

מאות באו לנחם את משפחת רמון

המכתב האחרון של אילן רמון לבנו

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

עדי ראייה להתרסקות: "ראינו כדור אש"

מפקד חיל האוויר לשעבר: "אסף נכנס לבלק אאוט"

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק