השר מרידור על אירן: "זה הזמן לפעול"

סגן רה"מ והשר לענייני מודיעין ואנרגיה אטומית העניק ראיון מיוחד בז'נבה לסוכנות הידיעות רויטרס, בו הרחיב על עמדות ישראל ביחס לאירן. "כולם רואים את ההתחמשות באירן, אסור לעצום עיניים", אמר מרידור והוסיף כי יכולת גרעינית אירנית "אינה רחוקה מאד". מרידור אישר לראשונה כי נתניהו אכן ביקר בחשאי ברוסיה

השר מרידור. "זה הזמן לפעול" (חדשות 2)

"השעון מתקתק, במובן שכאשר שום דבר לא נעשה (שום פעולה נגד אירן) משהו נעשה כל הזמן (העשרת האורניום נמשכת)" - כך אומר השר מרידור בהתייחס לגרעין האירני, ומוסיף כי כל עיכוב רק יהפוך את הנושא לקשה יותר לפיתרון, וכי יש סיכון שהמדינות השכנות לאירן ינסו להשיג נשק גרעיני אם אכן אירן תתקדם במאמציה. 

סגן ראש הממשלה והשר לענייני מודיעין העניק ראיון מיוחד לסוכנות הידיעות רויטרס, במקביל להשתתפותו בכנס של המכון הבריטי ללימודי אסטרטגיה שמתקיים בז'נבה. השר מרידור גם אישר באופן רשמי לראשונה כי ראש הממשלה נתניהו אכן ביקר השבוע ברוסיה באופן חשאי, מה שעורר סערה תקשורתית גדולה.

"הזמן לפעול הוא עכשיו", הצהיר סגן רה"מ. "אין יותר זמן לבזבז, ולא מדובר רק בזווית הראייה הישראלית, זה הרבה יותר רחב". מרידור הוסיף כי "אני לא מדבר על פעולה צבאית. אני לא רוצה לומר אף מילה שתתפרש שלא כהלכה, ולכן בכוונה אני שם את הנושא בפרספקטיבה יותר רחבה. כמובן שיש משהו ייחודי במקרה של ישראל, משום שמנהיגי אירן - ולא רק הנשיא אחמדינג'אד - טוענים כי ישראל אינה לגיטימית".

"אני לא חושב שאירן לא רציונלית"

"כולם רואים את ההתחמשות באירן, אני כבר לא מדבר על המעורבות המשמעותית בטרור בכל העולם", אמר מרידור. "אסור לעצום את העיניים, אנחנו בדרך הרת גורל שאינה עניינה של ישראל בלבד. אם יהיה מספיק לחץ פוליטי וכלכלי שיופעל ביחד, יש סיכוי טוב שאירן תקשיב לקול ההיגיון. אני לא חושב שהם לא רציונלים".

סגן ראש הממשלה, המשמש גם כשר לענייני מודיעין ואנרגיה אטומית, נשאל על המדיניות הגרעינית של ישראל - אך המשיך לשמור על מדיניות העמימות. "המדיניות שלנו טובה והוכיחה את עצמה לאורך השנים", אמר מרידור. "אנחנו מדינה אחראית שנמצאת בעמדה ייחודית. אני לא אגיד מה יש לנו, אם יש לנו או אם אין לנו, אבל העובדה היא שהעולם הערבי מודאג הרבה יותר מהחשש שיהיה (נשק גרעיני) לאירן".

גרעין אירני? "לא בעתיד הרחוק"

מרידור סירב לפרט על "רמיזות קודמות" שהגיעו מכיוון ישראל על תקיפה אפשרית באירן, וכן סירב להעריך מתי אירן תגיע ליכולת לבנות פצצת אטום. עם זאת, מרידור ציין כי יכולת אירנית כזו "אינה רחוקה מאד". "אני לא רוצה להיכנס לפרטים, אבל הם הולכים בכיוון הזה... לא מדובר בעתיד הרחוק".

מרידור הודה כי הוא לא קרא את ההצעה האירנית שהוגשה השבוע למדינות המערב במסגרת המאמץ למו"מ בנושא תכנית הגרעין של אירן. "אני זוכר שב-2003 הם הישעו את העשרת האורניום משום שהאמריקנים נראו חזקים מספיק אחרי הפלישה לעירק", אמר מרידור. "עכשיו יכולה להשתרש התפיסה, שאני חושב שהיא מוטעית, לפי אמריקה נחלשת – זאת בגלל בעיות כמו צפון קוריאה, אפגניסטן, פקיסטן, עירק, המצב הכלכלי בארה"ב. אין שום קשר בין הדברים".

כאמור, מרידור אישר בראיון לראשונה כי ראש הממשלה נתניהו אכן ביקר באופן חשאי השבוע ברוסיה, אולם סירב להתייחס לתוכן השיחות או לאישים עמם נפגש נתניהו. "הוא היה ברוסיה", כך לדברי מרידור, "התוכן של השיחות לא פורסם בפומבי. יש דברים שעדיף שידונו בהם בפרטיות".