המכתב הראשון משליט: "אני מחכה שייגמר הסיוט הבלתי נסבל שבו אני נמצא"

יותר משלוש שנים עברו מאז נחטף גלעד שליט בידי ארגון החמאס. לראשונה מאז נחטף, מתפרסם המכתב הראשון שהעביר שליט לידי הוריו בכתב ידו - אחד מתוך שלושה מכתבים שהתקבלו עד היום. "אני מקווה שתעשו הכל שאוכל לחגוג את ראש השנה וסוכות בבית", כתב גלעד חודשיים אחרי שנחטף

כבר 1170 ימים ולילות שגלעד שליט נמצא בשבי חמאס. במשך שלוש שנות השבי התקבלו מגלעד שלושה מכתבים בלבד. רק אחד מהם פורסם במלואו. לראשונה, נחשף המכתב הראשון ששלח גלעד. מכתב שקיבלו הוריו, נועם ואביבה שליט, כחודשיים בלבד אחרי שנחטף.

כמו רבים מאזרחי ישראל, גם גלעד לא חשב שיישאר שם בשבי במשך כל כך הרבה זמן. "אל אמא ואבא אחיי וחבריי אני שולח לכם שלום. הבריאות שלי מידרדרת מיום ליום במיוחד קשה לי נפשית וזה גורם לי לדיכאונות רבים", כתב גלעד לקרוביו. "אני מחכה שייגמר הסיוט הבלתי נסבל ואנושי בו אני נמצא ואני אשתחרר מהכלא הסגור והמבודד במיוחד אחרי שעבר יום הולדתי ה-20, אותו קיוויתי שנחגוג יחדיו".

בהמשך המכתב, מבקש גלעד מראשי ההנהגה (באותם ימים) לפעול במהירות לשחרורו. "אני פונה לממשלתי ובמיוחד לראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון עמיר פרץ שיעשו כל שביכולתם לשחרורי במהירות האפשרית. כל יום שעובר פוגע בי יותר, ושיענו לבקשת אל-מג'אהדין שעצרו אותי מתוך הטנק ליד כרם אבו-סלם".

בסיום המכתב, מצרף שליט משפט אחד, שהיום, אחרי שעברו יותר משלוש שנים, קשה שלא להצטמרר ממנו. "אני מקווה שתעשו הכל שאוכל לחגוג את ראש השנה וסוכות בבית", הוא כותב, ומסיים את המכתב בחתימתו: "האסיר בידי מג'אהדין פלסטין, גלעד שליט, נעצרתי בתאריך 25.6.06".

ברק: עושים כל דבר אפשרי וראוי כדי להשיב את גלעד

היוזמה להעברת המכתב הגיעה מדיפלומטים מצריים שעבדו אז בתוך רצועת עזה. אותם דיפלומטים אילצו את אנשי החמאס להעביר את המכתב, וכדי לשכנע אותם לעשות את המהלך הזה הם הסבירו שעל מנת לנהל משא ומתן עם ממשלת ישראל לשחרור אסירים פלסטיניים, הם חייבים להציג אות חיים.

לפני יומיים נפגש שר הביטחון אהוד ברק עם צבי שליט, סבו של גלעד, על רקע המגעים המתגבשים לשחרור שליט. "אנו עושים כל דבר אפשרי וראוי כדי שיוכלו סבא צבי וכל המשפחה, שתוכלו אתם, ונוכל כולנו לחבק את גלעד עם שובו הביתה במהרה" - אמר ברק.

הדברים נאמרו על רקע התבטאויות קודמות של שר הביטחון שתקף את מה שהוא כינה "התבכיינות", בכל מה שקשור לדברים שנאמרו מצד משפחת שליט ותומכי המאבק לשחרורו. לפני הפגישה בין השניים, אמר ברק לא פעם שלא צריך לשלם כל מחיר בעבור החזרת שבויים.

שר הביטחון נשא דברים בפתיחת אירועי התרבות למשפחות שכולות של ארגון "יד לבנים". "הנה שנה חדשה בפתח וכאן המקום לציין את הסבא שיושב איתנו כאן באולם, צבי שליט, ששכל את בנו יואל במלחמת יום הכיפורים", אמר ברק. צבי שליט הודה לברק על הפגישה ואמר כי יצא מעודד ממנה, גם בסביבתו של ברק הגדירו את הפגישה טובה.

הווידאופדיה: גלעד שליט 

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק