תיעוד בלעדי: אימון משותף לימ"מ הישראלי והגרמני

בפעם הראשונה אי פעם נערך בשבועות האחרונים אימון משותף של יחידות הימ"מ הישראלית והגרמנית, על אדמת ישראל. המשמעות: ישראל על המפה העולמית של הלוחמה בטרור. 70 שנה אחרי השואה ו-37 שנה אחרי טבח הספורטאים הישראלים במינכן - כוחות גרמנים על אדמת ישראל, ומסוקים גרמנים בשמי הארץ. צפו בתיעוד המיוחד

היסטוריה לא קטנה נרשמה לאחרונה באחד ממתקני האימונים של הימ"מ בישראל: לוחמים גרמנים התאמנו על אדמת ישראל.

70 שנה אחרי פרוץ מלחמת העולם השנייה ו-37 שנים אחרי טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, אז לא איפשרו הגרמנים לכוחות ישראליים לסייע בחילוץ בני הערובה - עכשיו לוחמי הימ"מ הגרמני, ה-GSG9, באים לכאן כדי ללמוד דבר אחד או שניים מהימ"מ הישראלי.

פריצה והשתלטות, ירי צלפים, ניווטים במדבר והתמודדות עם אירועי טרור ולקיחת בני ערובה - זה מה שתירגלו יחדיו הצוותים משתי המדינות. 60 לוחמי הימ"מ הגרמני התאמנו כאן בשבועות האחרונים ונפגשו עם קצינים בכירים ובהם גם מפכ"ל המשטרה.

יחד עם הלוחמים השתתפה גם באימון יחידת המסוקים הגרמנית. לראשונה - היא טסה בשמי ישראל. "זה עורר רגשות עזים", אמר קולונל תומס, מפקד יחידת המסוקים של הימ"מ הגרמני, באירוע המסכם של התרגיל. "מי היה מעלה על דעתו לפני כמה שנים, שיחידת GSG9 תהיה כאן ושמסוקים של משטרת גרמניה יטוסו מעל ישראל?".

יחסים קרובים בין שתי היחידות

שיתוף הפעולה יוצא הדופן הזה התאפשר הודות לקשרים החמים בין מפקד הימ"מ יורם הלוי לעמיתו הגרמני. בין השניים שוררים יחסים קרובים שאפשרו בתום האימון אירוע הוקרה ללוחמים. "עשינו היסטוריה מסוימת", אמר הלוי באירוע. "אפשר לשבח אותה, אפשר להגיד גם שהיא הייתה מהירה מדיי".

אימון כזה הוא בטח שלא קל: לימוד משותף על ההתמודדות מול טרור, אבל כשגרמנים באים לכאן יש לכך חשיבות מיוחדת, בעיקר כשאירועי מינכן 1972 מרעידים עדיין כל ישראלי.