נתניהו: "נמשיך לפעול להחזרת רון ארד"

על רקע הדיווח הבוקר על מותו של הנווט לאחר 9 שנים בשבי, מתייחס ראש הממשלה נתניהו לגורלו של רון ארד: "כל עוד אין הוכחה אחרת - הנחת היסוד היא כי רון ארד נמצא בחיים". נתניהו הוסיף על השבתו הביתה: "המאמצים לשפוך אור על גורלו נמשכים כל העת"

"כל עוד אין הוכחה אחרת - הנחת היסוד היא כי רון ארד נמצא בחיים" - כך אומר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, בתגובה לפרסומים הבוקר על דוח אמ"ן המפרט את גורלו של הנווט השבוי. "המאמצים לשפוך אור על גורל הנווט השבוי רון ארד נמשכים כל העת. נמשיך לפעול על מנת להשיבו הביתה", הוסיף נתניהו.

דבריו של ראש הממשלה באו בעקבות הפרסומים הבוקר, לפיו ארד הוחזק תשע שנים בשבי לפני שמת ככל הנראה ממחלה. על פי הפרסום, המתבסס על דוח סודי של אגף המודיעין בצה"ל, הוחזק ארד על ידי תנועת אמ"ל השיעית וחי לפחות תשע שנים מיום נפילתו בשבי. הוא ככל הנראה מת ממחלה בשנות התשעים בלבנון.

ועדה סודית שהוקמה בראשות ראש אמ"ן דאז אלוף אהרון זאבי-פרקש, בדקה את השתלשלות העניינים מאז ה-16 אוקטובר 1986, אז נחטף ארד בלבנון. במהלך תקופת השבי, הועבר הנווט - אותו החזיקו אנשי משמרות המהפכה האירניים - מלבנון לאירן, ובהמשך הוא הוחזר ללבנון.

בשלב מסויים במהלך שנות התשעים, הודיעה אירן למתווך הגרמני שהוביל את המגעים אז כי אין ברשותה כל מידע אודות גורלו של ארד, וכי על ישראל לפנות לחיזבאללה כדי לקבל מידע בנושא. באמ"ן מעריכים כי קצת לפני הודעתה של אירן, מת הנווט השבוי בלבנון - ככל הנראה ממחלה.

אריק שרון העדיף להמתין למציאת הגופה

המידע בדוח אינו כולל את המיקום המדוייק שבו נקבר ארד, מידע שאינו מצוי בידי קהילית המודיעין הישראלית. למרות זאת, כל המומחים שבדקו את הדוח מייחסים לו את האמינות הגבוהה ביותר.

מסקנות הדוח המליצו באופן חד משמעי להכריז שרון ארד הוא חלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. האלוף זאבי פרקש קיבל את מסקנות הצוות והמליץ עליהן לרמטכ"ל דאז, דן חלוץ. פרקש דאג ליידע גם את ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, שהחליט להמתין לתוצאות בדיקת DNA שתאשר כי הנווט אינו בין החיים או למציאת גופתו של ארד.

הממצאים הועברו גם לידי משפחת ארד, שמסרה בתגובה: "מבחינתנו רון עדיין חי, ומגיע לנו לדעת מה עלה בגורלו".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק