דוח אמ"ן: רון ארד מת בשבי

האם תעלומת רון ארד הגיעה לסיומה? העיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי בידי קהילית המודיעין הישראלית מצוי מידע רגיש, לפיו הנווט השבוי רון ארד מת בשבי בלבנון באמצע שנות ה-90'. דוח סודי של אמ"ן על גורלו של הנווט השבוי, קובע שרון ארד חי לפחות 9 שנים אחרי שנפל בשבי, וככל הנראה נפטר ממחלה

הנווט השבוי רון ארד, שמטוסו הופל בלבנון לפני 23 שנים והוא נפל לידי תנועת אמ"ל השיעית, מת בשבי בלבנון באמצע שנות התשעים, כך קובע דוח סודי של אגף המודיעין (אמ"ן) בצה"ל.

הדוח, שממצאיו מתפרסמים הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות", קובע שרון ארד חי לפחות 9 שנים אחרי שנפל בשבי, וככל הנראה נפטר ממחלה בזמן שהיה שבוי בלבנון.

ועדה סודית שהוקמה בראשות ראש אמ"ן דאז אלוף אהרון זאבי-פרקש, בדקה את השתלשלות העניינים מאז 16 אוקטובר 1986, אז נחטף ארד בלבנון. במהלך תקופת השבי, הועבר הנווט - אותו החזיקו אנשי משמרות המהפכה האירניים - מלבנון לאירן, ובהמשך הוא הוחזר ללבנון.

בשלב מסויים במהלך שנות ה-90', הודיעה אירן למתווך הגרמני שהוביל את המגעים אז כי אין ברשותה כל מידע אודות גורלו של ארד, וכי על ישראל לפנות לחיזבאללה כדי לקבל מידע בנושא. באמ"ן מעריכים כי קצת לפני הודעתה של אירן, מת הנווט השבוי בלבנון - ככל הנראה ממחלה.

אריק שרון העדיף להמתין למציאת הגופה

המידע בדוח אינו כולל את המיקום המדוייק שבו נקבר ארד, מידע שאינו מצוי בידי קהילית המודיעין הישראלית. למרות זאת, כל המומחים שבדקו את הדוח מייחסים לו את האמינות הגבוהה ביותר.

מסקנות הדוח המליצו באופן חד משמעי להכריז שרון ארד הוא חלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע. האלוף זאבי פרקש קיבל את מסקנות הצוות והמליץ עליהן לרמטכ"ל דאז, דן חלוץ. פרקש דאג ליידע גם את ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, שהחליט להמתין לתוצאות בדיקת DNA שתאשר כי הנווט אינו בין החיים או למציאת גופתו של ארד.

הממצאים הועברו גם לידי משפחת ארד, שמסרה בתגובה: "מבחינתנו רון עדיין חי, ומגיע לנו לדעת מה עלה בגורלו".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק