דיווח: פריצת דרך בדרישות של חמאס

על פי דיווחים בתקשורת הערבית, ארגון החמאס הסכים להתפשר על 10 אסירים מהרשימה שהציג לישראל בתמורה לשחרורו של גלעד שליט. מנהיג חמאס, חאלד משעל צפוי להגיע השבוע לקהיר על מנת לתת אור ירוק לביצוע העסקה - כך דיווח הבוקר העיתון "אל-חייאת" הלונדוני. לפני כן צפוי משעל לבקר בירדן, שם ישתתף בלווית אביו

האם חלה התקדמות במשא ומתן לשחרור החייל החטוף גלעד שליט? ביום שבו מציינים בישראל את יום הולדתו הרביעי של שליט בשבי חמאס מגיע לראשונה דיווח ממקור ערבי על שינוי בעמדת ארגון החמאס בתמורה לשחרורו של שליט.

העיתון אל ג'ארדיה היוצא לאור במרוקו מדווח שארגון החמאס הסכים להסיר 10 אסירים מרשימת השמות שהגיש לישראל בתמורה לשחרור שליט. גם בנושא המדינות שאליהן ישוחררו האסירים הפלסטינים הושגה פשרה, לאחר שישראל התנגדה לשחרר את האסירים לשטחי הרשות הפלסטינית.  לפי הדיווח, הסכים חמאס להגליית 100 מבין האסירים שתשחרר ישראל למדינות כמו סוריה קאטר סודן ולבנון.

ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל, צפוי להגיע בשבוע הבא לקהיר על מנת להשלים את פרטי העסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ולאשר את הוצאתה לפועל - כך דיווח הבוקר העיתון "אל-חייאת", אולם נראה שלפני כן יבקר מנהיג חמאס בירדן בעקבות מות אביו.

על פי הדיווח עבדאללה מלך ירדן אישר למשעל לבקר בעמאן על מנת שיוכל להשתתף בלווית אביו. זאת, לאחר שנאסר עליו לבקר בירדן בעשר השנים האחרונות. נראה שהנסיבות האישיות של ראש הלשכה המדינית לא צפויות למנוע את הגעתו לקהיר כמתוכנן.  

"ישראל מקשה על ביצוע העסקה"

מקורות מצריים המקורבים לשיחות בין ישראל לחמאס בדבר העסקה, אמרו לכתב העיתון כי המתווך הגרמני נמצא בימים אלו בקהיר, על מנת להשלים את פרטי העסקה. הם הטילו על ישראל את מלוא האחריות בכישלון השיחות עד כה, וציינו כי "ניתן היה להוציאה אל הפועל עוד בתקופת כהונתו של אולמרט, אך העמדה הישראלית הקשתה על ביצוע העסקה".

בחמאס אישרו כבר אתמול את דבר קיומו של המתווך הגרמני, אך הביעו הבוקר חשש מכישלון העסקה. "אנו חוששים כי לחצים בינ"ל יכשילו את העסקה, משום שהמגמה בעולם היא שלא לאפשר לחמאס לרשום הישגים", אמר בכיר בארגון לעיתון. לדבריו, הסרת המצור מעל הרצועה הוא תנאי הכרחי ומרכזי ביישום העסקה.

על רקע הדיווחים על התקדמות בשיחות לשחרורו של החייל החטוף ויציאתו של רמטכ"ל החמאס אחמד אל-ג'עברי לקהיר ולדמשק, המשיכו גם אתמול כלי התקשורת הערביים לדווח בהרחבה על המעורבות הגרמנית בתיווך בין ישראל לחמאס בעסקה.

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי המתווך הגרמני בעסקה נועד עם ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, חאלד משעל, ודן עמו בפרטי העסקה, ובמקביל מצהיר הבוקר בכיר אחר בארגון, אוסמה חמדאן: "מצפים לתשובת ישראל".

הווידאופדיה: גלעד שליט 

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק