האם נהיה "מטריית ההגנה" של הנשיא אובמה?

האם הנשיא האמריקני מתכוון להשתמש בנו כבסיס למערך מיירטי טילים? גלובס מדווח כי אכן האפשרות נשקלת בכובד נפש. המשמעות - תגבור משמעותי של מיירטי טילים. ובצורה מפתיעה - יכול להיות שזה קשור גם לנושא ההתנחלויות

אובמה. ייעזר בישראל? (חדשות 2)

ארצות הברית בודקת אפשרות להשתמש בישראל כבסיס למערך מיירטי טילים, שיהווה מטריה להגנה על אירופה מפני טילים אירניים - כך מדווח הבוקר העיתון גלובס.

ישראל היא חלופה פוטנציאלית לבסיסים של מיירטי טילים שממשל בוש, ובעקבותיו ממשל אובמה, הציעו להקים בצ'כיה ובפולין. לפי הערכות בוושינגטון, החליט הבית הלבן לסגת מהקמת בסיסי הטילים במזרח אירופה בעקבות התנגדות בלתי מתפשרת של רוסיה.

נוסף לישראל, בוחנת ארה"ב אפשרות להקים בסיס או בסיסים של מיירטי טילים גם בטורקיה, במדינות הבלקן ו/או להשתמש בטילים מבוססי משחתות שישייטו בים התיכון.

אנליסטים בוושינגטון אמרו אמש, כי אם יבחר ממשל אובמה בישראל כאתר לפרישה של מטריית טילים שאמורה לסוכך על אירופה, ברור שיש לכך ערך מוסף בעל חשיבות גדולה מאוד לישראל: רובד של מיירטי טילים אמריקניים שיגבה את סוללות טילי החץ ומיירטים אמריקניים שכבר מוצבים בישראל במקרה של התקפת טילים אירנית.

הערכות שישראל עשויה להשתבץ במערך ההגנה הגלובלי של ארה"ב נובעות מדיווח בעיתון הפולני גזטה וויבורצ'ה, אתמול, לפיו התבקש משרד ההגנה האמריקני לבחון אפשרות להעתיק את הבסיסים של מיירטי הטילים שמתוכננים לפולין ולצ'כיה לישראל ולמדינות אחרות סביב הים התיכון.

עוד מהלך שקשור להתנחלויות?

"האיתותים ששולחים הגנרלים בפנטגון ברורים לחלוטין: ככל שמדובר בהגנה מפני טילים, הממשל הנוכחי בארה"ב מחפש פתרונות אחרים לבסיסים (המתוכננים) בפולין ובצ'כיה", כותב העיתון. הוא מצטט לוביסט, ריקי אליסון, שמעורה בסוגיה ושהשתתף בשבוע שעבר בוועידה שבה פרשו בכירים במשרד ההגנה את תכניותיהם לפני מנהלים בתעשיות בטחוניות של ארה"ב.

ממשל אובמה נמנע מהכחשה חד-משמעית של הידיעה. בתשובה לשאלה על האפשרות שהבית הלבן יזנח את התכנית להקים בסיסים בצ'כיה ובפולין, אמר אתמול דובר במשרד החוץ, פ.ג'. קראולי: "הייתי מגדיר את הדיווח כבלתי מדויק. הבחינה של האסטרטגיה שלנו להגנה מפני טילים עודה נמשכת וטרם הסתיימה". דובר במשרד הההגנה אמר, כי טרם התקבלה כל החלטה סופית לא להקים את הבסיסים במזרח אירופה או להקים אותם במקום אחר.

כמה אנליסטים הביעו אמש תמיהה, האם הסתמנות ישראל כשותף אסטרטגי פוטנציאלי במאמץ לסכל התקפות טילים הניעה את ממשל אובמה לרכך במקצת את עמדתו בשאלת ההתנחלויות. פקיד אמריקני בכיר, שדיבר אתמול עם כתבים בוושינגטון, אמר שיש אפשרות לחדש את המו"מ לשלום בין ישראל לפלסטינים גם בלי הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות בגדה.

הפקיד, שביקש לא לנקוב בשמו, אמר כי חשוב יותר שהיקף ההקפאה יהיה מקובל על ישראל והפלסטינים מאשר שיהיה מקובל על ארה"ב.

תכנית בוש לפרוש מטריית מיירטי טילים מעל אירופה, בפולין ובצ'כיה, היתה מקור לחיכוך מתמיד בין רוסיה לארה"ב בגלל רגישות מוסקווה להצבת מתקנים צבאים מערביים לא הרחק מגבולותיה, באזור שהיה נתון נתון להשפעתה עד לפני שנים לא רבות. ממשל בוש חזר ואמר, כי מיירטי הטילים נועדו לבלום מתקפת טילים אירנית, אך רוסיה איימה, שתטווח טילים עם ראשי חץ גרעיניים על הערים שלידן יוצבו מיירטי הטילים האמריקניים במקרה של מלחמה.

הווידאופדיה: ברק אובמה