דיווח: משעל ייצא בשבוע הבא לקהיר להשלים את פרטי עסקת שליט

ראש הלשכה המדינית צפוי לצאת בראש משלחת הארגון לבירת מצרים, על מנת לאשר את פרטי העסקה ולתת אור ירוק להוצאתה לפועל - כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חייאת" הלונדוני. המתווך הגרמני כבר במצרים. חמאס: מפחדים מכישלון העסקה ברגע האחרון

משעל. יתן אור ירוק? (חדשות 2)

בדרך לעסקה? ראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל, צפוי להגיע בשבוע הבא לקהיר על מנת להשלים את פרטי העסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ולאשר את הוצאתה לפועל - כך מדווח הבוקר העיתון "אל-חייאת", היוצא לאור בלונדון. על פי הדיווח, משעל יעמוד בראש משלחת חמאס שתגיע לבירת מצרים, ואשר תדון עם המצרים גם בהצלת הדיאלוג הפנים-פלסטיני.

מקורות מצריים המקורבים לשיחות בין ישראל לחמאס בדבר העסקה, אמרו לכתב העיתון כי המתווך הגרמני נמצא בימים אלו בקהיר, על מנת להשלים את פרטי העסקה. הם הטילו על ישראל את מלוא האחריות בכישלון השיחות עד כה, וציינו כי "ניתן היה להוציאה אל הפועל עוד בתקופת כהונתו של אולמרט, אך העמדה הישראלית הקשתה על ביצוע העסקה".

בחמאס אישרו כבר אתמול את דבר קיומו של המתווך הגרמני, אך הביעו הבוקר חשש מכישלון העסקה. "אנו חוששים כי לחצים בינ"ל יכשילו את העסקה, משום שהמגמה בעולם היא שלא לאפשר לחמאס לרשום הישגים", אמר בכיר בארגון לעיתון. לדבריו, הסרת המצור מעל הרצועה הוא תנאי הכרחי ומרכזי ביישום העסקה.

"הכדור במגרש של ישראל"

על רקע הדיווחים על התקדמות בשיחות לשחרורו של החייל החטוף ויציאתו של רמטכ"ל החמאס אחמד אל-ג'עברי לקהיר ולדמשק, המשיכו גם אתמול כלי התקשורת הערביים לדווח בהרחבה על המעורבות הגרמנית בתיווך בין ישראל לחמאס בעסקה.

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי המתווך הגרמני בעסקה נועד עם ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, חאלד משעל, ודן עמו בפרטי העסקה, ובמקביל מצהיר הבוקר בכיר אחר בארגון, אוסמה חמדאן: "מצפים לתשובת ישראל".

בעיתון, היוצא לאור בלונדון, דווח כי במסגרת מסע הדילוגים של המתווך הגרמני בין ירושלים, קהיר ודמשק, הוא נועד גם עם מנהיג החמאס בסוריה. עוד דווח בעיתון, כי במהלך ביקורו של המתווך הגרמני בקהיר, הוא נועד עם שר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימאן.

מקורות הנוגעים למשא ומתן אמרו עוד לעיתון, כי חרף הכחשות בכירי הארגון בעזה ובדמשק, ביקורו הנוכחי של בכיר החמאס מחמוד א-זהאר במצרים דווקא כן קשור ישירות בסוגיית שליט. "הביקור אינו עוסק במאמצים לחידוש הדיאלוג הפנים-פלסטיני", דיווח העיתון.

במקביל, פרסמה סוכנות הידיעות הגרמנית ראיון יוצא דופן עם נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן. בראיון אישר חמדאן את דבר פעילותו של המתווך הגרמני בעסקה, והצהיר כי "חמאס מאמין ובטוח בפועלו של המתווך". לדבריו, "עמדת החמאס בכל הנוגע לעסקה הועברה לגרמניה, וכעת ממתין הארגון לתשובתה של ישראל". חמדאן הוסיף כי "במהלך ביקורו של נתניהו בגרמניה, הוא צפוי לדון עם הקאנצלרית אנגלה מרקל בנושא".

הווידאופדיה: גלעד שליט 

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק