חמאס: ממתינים לתשובתה של ישראל בעסקה

בראיון לסוכנות הידיעות הגרמנית, אומר היום בכיר חמאס בלבנון: "העברנו את עמדתנו למתווך הגרמני – מחכים לישראל". פמליית רה"מ: אין תגובה. טיסתו של נתניהו מברלין נדחתה בשעה וחצי. דיווח: המתווך נועד בדמשק עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל

משעל, שליט ונתניהו. בדרך לעסקה? (חדשות 2)

מגעים מאחורי הקלעים: על רקע הדיווחים על התקדמות בשיחות לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ויציאתו של רמטכ"ל החמאס אחמד אל-ג'עברי לקהיר ולדמשק, ממשיכים הבוקר כלי התקשורת הערביים לדווח בהרחבה על המעורבות הגרמנית בתיווך בין ישראל לחמאס בעסקה.

העיתון "א-שרק אל-אווסט" מדווח כי המתווך הגרמני בעסקה נועד עם ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, חאלד משעל, ודן עמו בפרטי העסקה, ובמקביל מצהיר הבוקר בכיר אחר בארגון, אוסמה חמדאן: "מצפים לתשובת ישראל".

בעיתון, היוצא לאור בלונדון, מדווח הבוקר כי במסגרת מסע הדילוגים של המתווך הגרמני בין ירושלים, קהיר ודמשק, הוא נועד גם עם מנהיג החמאס בסוריה. עוד מדווח בעיתון, כי במהלך ביקורו של המתווך הגרמני בקהיר, הוא נועד עם שר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימאן.

מקורות הנוגעים למשא ומתן אמרו עוד לעיתון, כי חרף הכחשות בכירי הארגון בעזה ובדמשק, ביקורו הנוכחי של בכיר החמאס מחמוד א-זהאר במצרים דווקא כן קשור ישירות בסוגיית שליט. "הביקור אינו עוסק במאמצים לחידוש הדיאלוג הפנים-פלסטיני", דיווח העיתון.

במקביל, מפרסמת הבוקר סוכנות הידיעות הגרמנית ראיון יוצא דופן עם נציג חמאס בלבנון, אוסמה חמדאן. בראיון אישר חמדאן את דבר פעילותו של המתווך הגרמני בעסקה, והצהיר כי "חמאס מאמין ובטוח בפועלו של המתווך". לדבריו, "עמדת החמאס בכל הנוגע לעסקה הועברה לגרמניה, וכעת ממתין הארגון לתשובתה של ישראל". חמדאן הוסיף כי "במהלך ביקורו של נתניהו בגרמניה, הוא צפוי לדון עם הקאנצלרית אנגלה מרקל בנושא".

בפמליית ראש הממשלה, הנמצא כעת בברלין, סירבו היום בתוקף להגיב להצהרתו של בכיר החמאס. בפמלייה הוסיפו כי טיסתו של נתניהו נדחתה בשעה וחצי "מסיבות טכניות בלבד". עם זאת, מדובר בדחייה נדירה.

"המכשול - שחרור ברגותי"

אתר האינטרנט המזוהה עם "הג'יהאד האיסלאמי" דיווח בימים האחרונים כי סוגיית שחרורו של בכיר האסירים הפלסטינים מרואן ברגותי, עליו דווח כבר רבות כי החמאס מתעקש לשחררו במסגרת העסקה, עדיין עומדת תלויה ועומדת, ומהווה את אחד המכשולים לביצוע העסקה. "נתניהו עצמו תומך בשחרור ברגותי, אך מספר שרים בליכוד מתנגדים לשחרורו", דווח.

אמש דווח במהדורה המרכזית כי במסגרת המשא ומתן, פנה החמאס לבכירי החיזבאללה על מנת להתייעץ עימם בנושא. הייעוץ נוגע לדרך התנהלות הארגון גם מול המתווך הגרמני. בחמאס מקווים ללמוד מחיזבאללה את לקחי עסקאות החילופים שביצע עם ישראל - גם אז בתיווך שירותי הביון הגרמנים.

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הווידאופדיה: גלעד שליט 

הווידאופדיה: מרוואן ברגותי

הווידאופדיה: העסקה להשבת החטופים 

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק